Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Siverekliler iftarlarını 5 dakika erken açtı

Siverekliler iftarlarını 5 dakika erken açtı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde akşam ezanı hata ile 5 dakika erken okundu. Din görevlileri bu durumda 1 gün kaza orucu tutulması gerektiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2015 Pazartesi 10:34
Siverekliler iftarlarını 5 dakika erken açtı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde saat 19.57’de okunması gereken akşam ezanı merkezi ezan sistemi ile yanlışlıkla 19.52’de okundu. Ezanın okunmasının ardından top atışı yapıldı. Birçok Siverekli ezanın okunması ile birlikte 5 dakika erken orucunu açtı. Ezanın daha sonra 19.58’de okunmasının ardından oruçlarını erken açtığını fark eden vatandaşlar, duruma tepki gösterdi.

 Din-Bir-Sen: “Ezan görevliler dışında okunuyor”

Din-Bir-Sen Siverek Temsilciliği konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Siverek  Müftülüğüne bağlı merkez Ulu Camiinde   vakit namazlar için merkezi ezan sistemi ile hizmet verilmektedir. Bu hizmet görevliler tarafından icra edilmesi gerekir iken başka şahıslar tarafından iftara tam 5 dakika kala ezan okunmuş olup, daha sonra ezan okuyan şahıs erken okuduğunun farkına varıp, ikinci sefer vaktinde okuması gereken ezanı tekrar okumuştur. Dolayısıyla halkımız 5 dakikalık erken iftar açmıştır. İlk ezanla oruçlarını bozan vatandaşlarımızın  tekrar bir günlük kaza yapmaları gerekir.” ifadelerine yer verdi.

Siverek’te Müftülük Vekâleten Yürütülüyor.

Din-Bir-Sen Siverek Temsilciliği konu ile ilgili yaptığı açıklamanın devamında, “Siverek Müftülüğü  10 aydan beridir vekâleten yürütülmektedir. Çoğu camimizde işin ehli olmayan kişiler tarafından müezzinlik görevi icra edilmektedir. Bu sebepten dolayı bu tür  vakaların yaşanmasını normal görüyoruz. Diyanetimizden bir an önce bu kişiler hakkında soruşturma açmasını ve bir an önce Siverek’e bir müftünün atanması temennisinde bulunuyoruz.” Denildi.

Orucunu erken açanlar bir gün kaza orucu tutsun

Din görevlisi Eyüp Etüş Hoca ise orucunu hata ile erken açanların Ramazan ayından sonra 1 gün kaza orucu tutmaları gerektiğini söyledi.  (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Karaköprü'de yeni yollar açılıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com