Advert
Advert
Advert

Siverek İkra-Der'den Kerbela programı

Siverek İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından,Hz. Hüseyin`in şehadetinin yıl dönümü münasebetiyle dernek binasında bir program düzenlendi.

Siverek İkra-Der'den Kerbela programı
Siverek İkra-Der'den Kerbela programı

Siverek İkra Sosyal Yardımlaşme ve Dayanışma Derneği (İkra Der) tarafından, Kerbela’da Hz. Hüseyin ve yarenlerinin şehit edilmesinin yıl dönümü münasebetiyle dernek binasında bir program düzenlendi.

Program dernek gönüllüsü Sabri Öztürk tarafından okunan Kur’anı Kerim ile başladı.

Programa konuşmacı olarak katılan Molla Cemal Çınar yaptığı konuşmada, Aşura günü ve Kerbela’nın farklılıklarına değindi. Aşura ve Kerbela’nın birbirinden farklı olan ve örtüştüğü yönler bulunduğuna dikkat çeken Çınar, “ Aşura’nın farklı yönü geçmiş peygamberlerde zaferi ve kurtuluşu simgelemesidir. Hz. Muhammed’in ümmeti açısından da Aşura günü kerb ve belayı simgeler. Her iki olayın benzer tarafı ise Ümmeti genel manada ilgilendiren konu olmasıdır.” dedi.

Kerbela ve aşuradan alınacak mesajları üç ana konuda özetleyen Çınar, “Birincisi, dünya ve ahirette öncelendiğinde ümmet kerb ve belaya maruz kalır. İkincisi, şehadetin İslam davetindeki önemidir.  Üçüncüsü ise İslam’da yönetimin ne kadar önemli olduğu ve ehil olmayan yönetimin Müslümanları yönetmesine Müslüman’ın canı pahasına da olsa karşı çıkmasının gerekliliğidir.” Sözlerine yer verdi.

Kerbela ve Aşurada başlıca dört karakter bulunduğuna dikkat çeken Çınar,  “Birincisi İmam Hüseyin'in karakteri direniş ve kıyamıdır. İkincisi, Hz. Zeynep'in feryadı, davet ve tebliğidir. Üçüncüsü ise Küfelilerin karakteridir. Bu da doğru bildiğinin karşında yer almaktır. Kufe karakterinin sebep sonuç ilişkisi ile tanımı şudur. Biri korkaklık, diğeri dünyayı ahirete karşı öncelemektir. Dördüncüsü ise lanetlik, Yezit karakteridir. Buda zulüm, hırs, intikam, şöhret makam ve mevki için her melaneti işlemeyi görev bilmedir” dedi. 

Program Siverek İkra İlahi Grubunun Hz. Hüseyin’in üzerine söylemiş olduğu ilahilerin ardından yapılan dualarla sona erdi.  (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!