Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Siverek İkra-Der'den Kerbela programı

Siverek İkra-Der'den Kerbela programı

Siverek İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından,Hz. Hüseyin`in şehadetinin yıl dönümü münasebetiyle dernek binasında bir program düzenlendi.

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2014 Cuma 06:29
Siverek İkra-Der'den Kerbela programı

Siverek İkra Sosyal Yardımlaşme ve Dayanışma Derneği (İkra Der) tarafından, Kerbela’da Hz. Hüseyin ve yarenlerinin şehit edilmesinin yıl dönümü münasebetiyle dernek binasında bir program düzenlendi.

Program dernek gönüllüsü Sabri Öztürk tarafından okunan Kur’anı Kerim ile başladı.

Programa konuşmacı olarak katılan Molla Cemal Çınar yaptığı konuşmada, Aşura günü ve Kerbela’nın farklılıklarına değindi. Aşura ve Kerbela’nın birbirinden farklı olan ve örtüştüğü yönler bulunduğuna dikkat çeken Çınar, “ Aşura’nın farklı yönü geçmiş peygamberlerde zaferi ve kurtuluşu simgelemesidir. Hz. Muhammed’in ümmeti açısından da Aşura günü kerb ve belayı simgeler. Her iki olayın benzer tarafı ise Ümmeti genel manada ilgilendiren konu olmasıdır.” dedi.

Kerbela ve aşuradan alınacak mesajları üç ana konuda özetleyen Çınar, “Birincisi, dünya ve ahirette öncelendiğinde ümmet kerb ve belaya maruz kalır. İkincisi, şehadetin İslam davetindeki önemidir.  Üçüncüsü ise İslam’da yönetimin ne kadar önemli olduğu ve ehil olmayan yönetimin Müslümanları yönetmesine Müslüman’ın canı pahasına da olsa karşı çıkmasının gerekliliğidir.” Sözlerine yer verdi.

Kerbela ve Aşurada başlıca dört karakter bulunduğuna dikkat çeken Çınar,  “Birincisi İmam Hüseyin'in karakteri direniş ve kıyamıdır. İkincisi, Hz. Zeynep'in feryadı, davet ve tebliğidir. Üçüncüsü ise Küfelilerin karakteridir. Bu da doğru bildiğinin karşında yer almaktır. Kufe karakterinin sebep sonuç ilişkisi ile tanımı şudur. Biri korkaklık, diğeri dünyayı ahirete karşı öncelemektir. Dördüncüsü ise lanetlik, Yezit karakteridir. Buda zulüm, hırs, intikam, şöhret makam ve mevki için her melaneti işlemeyi görev bilmedir” dedi. 

Program Siverek İkra İlahi Grubunun Hz. Hüseyin’in üzerine söylemiş olduğu ilahilerin ardından yapılan dualarla sona erdi.  (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Uluslararası İslâm Bilgeleri Zirvesi Şanlıurfa’da düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com