Reklamı Geç
Advert
Advert

SİVEREK DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK

Şanlıurfa Siverek Devlet Hastanesinde Artroskopik Kıkırdak İmplantasyonu Ameliyatı Yapılmaya Başlandı.

SİVEREK DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK
SİVEREK DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK


Şanlıurfa Siverek Devlet Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Barış Ayrancı tarafından artroskopikkıkırdak implantasyon operasyonu başarıyla gerçekleştirildiği açıklandı.

Kıkırdak implantasyonu nedir?
kıkırdak implantı sentetik olup temel olarak pga (polyglycolicacid)’ dan  oluşmaktadır ve 3 boyutlu iskele görevi görmektedir.bioabsorbable pin (çivi), fibrin yapıştırıcı veya transosseoz suturasyon yöntemlerinin herhangi biriyle fikse (sabitleme) edilebilemektedir.implante edildikten sonra 6’ıncı aydan başlayarak 18 ay içerisinde hyalin benzeri kıkırdak ve proliferatif hücrelerden zengin fibröz kıkırdak doku oluşumunu sağlar. İşlemimizin süresi 30-90 dakika arası sürmektedir. bu ameliyatı kıkırdak defekti olan hastaların ağrılarını hafifletmek için ve protez ameliyatı için erken olan hastalarda yapılmaktadır. hastalar bir gün sonra evine gönderilmekte, ameliyat sonrası hemen aktif diz hareketlerine başlayabilmektedir.

Artroskopik Kıkırdak implantasyonu
Kıkırdak implantı artroskopi yardımıyla uygulanan bir yöntemdir.artroskopi bir santimetrelik küçük kesilerden faydalanılarak eklem içinin kalem ebatlarında kamera ile görüntülenmektedir.bütün eklem içi yapılar net görülebildiği için hem tanı hem tedavi yöntemi olarak kullanılır.
artroskopik yöntemle tedavi sonrasında iyileşme hızlıdır. pek çok hasta koltuk değneğine ihtiyaç duymadan aynı gün içerisinde ayağa kalkıp artroskopi yapılan bacağı üzerine yük vererek yürüyebilir, ev içerisinde kendiişlerini görebilecek hale gelebilir. Diz içerisinde artroskopi ile yapılacak işlemler arttıkça bu süre bir miktar uzamakla birlikte açık cerrahi ile karşılaştırılacak olursa oldukça kısa sürede iyileşme sağlanır. kesi küçük olduğu için enfeksiyon riski açık ameliyatlara göre çok düşüktür.
Genelde il merkezlerinde yapılan bu ameliyat ilçemizdede başarıyla yapılmaya başlanmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi