Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık SİVEREK DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK

SİVEREK DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK

Şanlıurfa Siverek Devlet Hastanesinde Artroskopik Kıkırdak İmplantasyonu Ameliyatı Yapılmaya Başlandı.

Giriş Tarihi: 20 Mart 2013 Çarşamba 22:21
SİVEREK DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK


Şanlıurfa Siverek Devlet Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Barış Ayrancı tarafından artroskopikkıkırdak implantasyon operasyonu başarıyla gerçekleştirildiği açıklandı.

Kıkırdak implantasyonu nedir?
kıkırdak implantı sentetik olup temel olarak pga (polyglycolicacid)’ dan  oluşmaktadır ve 3 boyutlu iskele görevi görmektedir.bioabsorbable pin (çivi), fibrin yapıştırıcı veya transosseoz suturasyon yöntemlerinin herhangi biriyle fikse (sabitleme) edilebilemektedir.implante edildikten sonra 6’ıncı aydan başlayarak 18 ay içerisinde hyalin benzeri kıkırdak ve proliferatif hücrelerden zengin fibröz kıkırdak doku oluşumunu sağlar. İşlemimizin süresi 30-90 dakika arası sürmektedir. bu ameliyatı kıkırdak defekti olan hastaların ağrılarını hafifletmek için ve protez ameliyatı için erken olan hastalarda yapılmaktadır. hastalar bir gün sonra evine gönderilmekte, ameliyat sonrası hemen aktif diz hareketlerine başlayabilmektedir.

Artroskopik Kıkırdak implantasyonu
Kıkırdak implantı artroskopi yardımıyla uygulanan bir yöntemdir.artroskopi bir santimetrelik küçük kesilerden faydalanılarak eklem içinin kalem ebatlarında kamera ile görüntülenmektedir.bütün eklem içi yapılar net görülebildiği için hem tanı hem tedavi yöntemi olarak kullanılır.
artroskopik yöntemle tedavi sonrasında iyileşme hızlıdır. pek çok hasta koltuk değneğine ihtiyaç duymadan aynı gün içerisinde ayağa kalkıp artroskopi yapılan bacağı üzerine yük vererek yürüyebilir, ev içerisinde kendiişlerini görebilecek hale gelebilir. Diz içerisinde artroskopi ile yapılacak işlemler arttıkça bu süre bir miktar uzamakla birlikte açık cerrahi ile karşılaştırılacak olursa oldukça kısa sürede iyileşme sağlanır. kesi küçük olduğu için enfeksiyon riski açık ameliyatlara göre çok düşüktür.
Genelde il merkezlerinde yapılan bu ameliyat ilçemizdede başarıyla yapılmaya başlanmıştır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com