Advert
Advert
Advert

Siverek'te 110 yıllık tarihi bina

Hasançelebi Mahallesinde 1905 yılında Ermeni taş ustası Polo Nişanyan tarafından yapılan iki yüz metre kare alanı bulunan bazalt taştan iki katlı olarak yapılan binanın, Siverek Belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğiyle restore edilmeye başlandı.

Siverek'te 110 yıllık tarihi bina
Siverek'te 110 yıllık tarihi binaTarihi evin restorasyonuna çalışmalarına Karacadağ Kalkınma ajansının sağladığı hibeyle başladıklarını belirten Belediye Plan ve Proje Müdürü İlyas Çelik yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Şu an içinde bulunduğumuz mekan Siverek'in eski kent dokusu taşıyan en iyi örneklerden biri olan Humanlar evindeyiz. Evin restorasyonu Kalkınma Bakanlığı Karacadağ Kalkınma ajansı Turizm ve Kentsel Alt Yapı Mali Destek programı çerçevesinde finanse edilmektedir. Ev, tarihi tescilli bir yapı olup iki katlı bazalt taştan yapılmıştır. 1900 yıllarda Ermeni taş ustası Polo Nişanyan tarafından yapıldığı düşünülüyor. Ayrıca evde bulunan demir pencereler, soğuk demir işçiliği Serkis ve Mirton tarafından yapılmıştır. Tarihi bina kadınların istihdamını sağlamak amacıyla geleneksel ürün pazarı olarak tasarladık. Restorasyon çalışmasının ardından halkımızın hizmetine sunacağız"

Hasançelebi Mahallesi 1905 yılında Ermeni taş ustası Polo Nişanyan iki yüz metre kare alan bazalt taş iki katlı yapılan binanın Siverek Belediyesi Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliği restore edilmeye başlandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı