Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Sirkeli Höyüğü'nden tarih fışkırıyor

Sirkeli Höyüğü'nden tarih fışkırıyor

Adana'nın Ceyhan ilçesinde bulunan Sirkeli Höyüğü'ndeki kazılarda şu ana kadar birçok antik kent kabartmaları ve sur duvarları gün yüzüne çıktı.

Giriş Tarihi: 8 Eylül 2015 Salı 12:53
Sirkeli Höyüğü'nden tarih fışkırıyor

Ceyhan'da bulunan Sirkeli Höyüğü’ndeki kazılar devam ediyor. Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Deniz Yaşin Meier, Sirkeli Höyüğü kazılarının 2006 yılından beri devam ettiğini ve 2011 yılından sonra antik kentlerin, kabartmaların, sur duvarlarının gün yüzüne çıktığını belirtti.

Sirkeli Höyüğü’nde devam eden kazı çalışmalarını gerçekleştiren ekibi ziyaret eden Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, Ceyhan Belediyesi tarafından ziyaretçiler için yapılan platformun açılışını yaptı.

Öztürk, Kazı Başkanı Prof. Dr. Miroslav Novak ve Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Deniz Yaşin Meier’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Sirkeli Höyüğü kazılarının 2006 yılından beri devam ettiğini belirten Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Meier, 2011 yılından sonra antik kentlerin, kabartmaların, sur duvarlarının gün yüzüne çıktığını kaydetti. Meier, “Ceyhan’daki bu höyük kendi dönemi içersinde Hitit dönemine ait en büyük yerleşimlerin bulunduğu Kilikya bölgesinde yer almaktadır. Bunun dışında kalkolitik dönemden Hellenistik döneme kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Hitit imparatoru 2. Muvattali’ye ait kaya kabartması da önemini daha da yükseltmiştir. Kazı çalışmaları buranın Kilikya bölgesinde yer alan en büyük Hitit merkezi olduğunu gösteriyor. Kazılar, 2. Ramses döneminden kalma ve Anadolu’nun en eski kabartma medeniyetlerinin de Sirkeli’de bulunduğunu gösteriyor.” dedi.

Alemdar Öztürk, “Medeniyetlere beşiklik eden ülkemizin her karış toprağından tarih fışkırmaktadır. Ceyhan da bu bölgelerden biridir. Özellikle bu tür kazı çalışmalarının bölgemiz ve ülkemiz turizmine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kazı çalışmalarının turizme kazandırılması için Ceyhan Belediyesi olarak imkânlarımız dâhilinde desteğimiz devam edecektir.” diye konuştu.

Daha sonra kazı çalışmaları sonrasında gün yüzüne çıkan demir çağından kalma motiflerin sergilendiği yerde konuklara gün yüzüne çıkan motifler hakkında bilgiler verildi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Karaköprü'de yeni yollar açılıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com