Advert
Advert
Advert

Sirkeli Höyüğü'nden tarih fışkırıyor

Adana'nın Ceyhan ilçesinde bulunan Sirkeli Höyüğü'ndeki kazılarda şu ana kadar birçok antik kent kabartmaları ve sur duvarları gün yüzüne çıktı.

Sirkeli Höyüğü'nden tarih fışkırıyor
Sirkeli Höyüğü'nden tarih fışkırıyor

Ceyhan'da bulunan Sirkeli Höyüğü’ndeki kazılar devam ediyor. Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Deniz Yaşin Meier, Sirkeli Höyüğü kazılarının 2006 yılından beri devam ettiğini ve 2011 yılından sonra antik kentlerin, kabartmaların, sur duvarlarının gün yüzüne çıktığını belirtti.

Sirkeli Höyüğü’nde devam eden kazı çalışmalarını gerçekleştiren ekibi ziyaret eden Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, Ceyhan Belediyesi tarafından ziyaretçiler için yapılan platformun açılışını yaptı.

Öztürk, Kazı Başkanı Prof. Dr. Miroslav Novak ve Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Deniz Yaşin Meier’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Sirkeli Höyüğü kazılarının 2006 yılından beri devam ettiğini belirten Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Meier, 2011 yılından sonra antik kentlerin, kabartmaların, sur duvarlarının gün yüzüne çıktığını kaydetti. Meier, “Ceyhan’daki bu höyük kendi dönemi içersinde Hitit dönemine ait en büyük yerleşimlerin bulunduğu Kilikya bölgesinde yer almaktadır. Bunun dışında kalkolitik dönemden Hellenistik döneme kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Hitit imparatoru 2. Muvattali’ye ait kaya kabartması da önemini daha da yükseltmiştir. Kazı çalışmaları buranın Kilikya bölgesinde yer alan en büyük Hitit merkezi olduğunu gösteriyor. Kazılar, 2. Ramses döneminden kalma ve Anadolu’nun en eski kabartma medeniyetlerinin de Sirkeli’de bulunduğunu gösteriyor.” dedi.

Alemdar Öztürk, “Medeniyetlere beşiklik eden ülkemizin her karış toprağından tarih fışkırmaktadır. Ceyhan da bu bölgelerden biridir. Özellikle bu tür kazı çalışmalarının bölgemiz ve ülkemiz turizmine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kazı çalışmalarının turizme kazandırılması için Ceyhan Belediyesi olarak imkânlarımız dâhilinde desteğimiz devam edecektir.” diye konuştu.

Daha sonra kazı çalışmaları sonrasında gün yüzüne çıkan demir çağından kalma motiflerin sergilendiği yerde konuklara gün yüzüne çıkan motifler hakkında bilgiler verildi.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik