Advert
Advert
Advert

Sınırda kaçarken annesini kaybetti

Çatışmalardan kaçarken annesini kaybettiğini söyleyen Kobanili sığınmacı Abdullah Hasan, günlerdir çaresiz bir şekilde eşi ve çocuklarıyla sınırda beklediklerini belirtti.

Sınırda kaçarken annesini kaybetti
Sınırda kaçarken annesini kaybetti

 Suriye’deki saldırılardan dolayı on binlerce Kobanili Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine kaçtı. Canlarını kurtarmak isteyen Kobanili sığınmacılar ise, kaçış sırasında yakınlarını kaybedip mallarını bırakmak zorunda kalıyorlar.

Suriye’nin Kobani şehrinden IŞİD ile YPG arasında yaşanan çatışmalardan kaçarak Türkiye’nin Şanlıurfa Suruç ilçesine sığınan on binlerce kişi, günlerce sınırda ve ilçenin çeşitli park, cami, taziye evleri, düğün salonları ve ambarlarda yaşamam tutunmaya çalışıyor.

Kobani’den kaçarken Suruç ilçesine sığınan kimi Kobanili ailesini, kimisi ise tüm malını geride bırakmak zorunda kalırken birçoğu da sınırda geçerken yakınlarını kaybetti. Yakınlarını kaybedenlerden birisi de Abdullah Hasan isimli Kobanili mülteci.

Kobani’den kaçarak yaklaşık 6 gün sınırda beklediklerini belirten Hasan, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Her şeyimizi bırakıp buralara geldik. Hemen yanı başımızda saldırılar oldu ve bizde bu yüzden canımızı kurtarmak için kaçarak ailemle birlikte buraya geldik. Saldırı olur olmaz annem ve akrabalarımın hepsi birden kayboldu ve nereye gittiklerini dahi bilmiyorum. Canımızı kurtardık ama geride tüm malımızı bıraktık. Bizler kimseye hiçbir şey yapmadık ki bunlar başımıza geldi. Annemi kaybettim, ne yapacağımı bilmiyorum. Kimsede bize yardım etmedi.” Diyerek insanlık dramlarını dile getirdi.  (Fatih Akgül-Mehmet Aslan-İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır