Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Sınırda bekleyen Suriyeliler alınmaya devam ediliyor

Sınırda bekleyen Suriyeliler alınmaya devam ediliyor

Akçakale sınırında gergin bekleyiş devam ederken sınıra yığılan Suriyeli halk, IŞİD'in Akçakale Gümrük Kapısından tahliye için izin vermemesi üzerine kapının doğusundan açılan bölgeden alınmaya başlandı.

Giriş Tarihi: 14 Haziran 2015 Pazar 19:15
Sınırda bekleyen Suriyeliler alınmaya devam ediliyor


Top sesleri Telabyad kent merkezine yaklaştıkça sınıra gelen halkın sayısı da artıyor. Günlerdir Toprak Mahsulleri Ofisi yanında bekleyen binlerce insanın yanında Akçakale Gümrük kapısının doğusuna da yaklaşık 5 bin insan yığıldı.

Tel örgülere kadar yaklaşan binlerce insan karşıya geçmeye çalışırken güvenlik güçlerinin izin vermemesi gerginliklerin çıkmasına sebep oldu. Sınırda gelen akrabalarını bekleyen yüzlerce insan sınıra doğru yürüyüşe geçerek sınırda bekleyen akrabalarını geçirmeye çalıştı. Bu sırada buna izin vermeyen güvenlik güçleri ile halk arasında kısa süreliğin arbede yaşandı.

Çok sayıda Akrep ve TOMA araçlarının müdahale ettiği gerginlikler olay yerine gelen yetkililer tarafından yatıştırıldı. Sınıra yığılan binlerce insan karşı taraftan su isterken Türkiye tarafında bekleyen halkın onlara su attığı görüldü. Yırtılan tel örgüden geçerken çok sayıda Suriyelinin yaralandığı bazılarının da ezilme tehlikesi geçirdiği belirtildi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı alanda güvenlik güçleri ile basın mensupları arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

Çok sayıda takviye ekiplerin gönderildiği bölgede tüm güvenlik önlemleri alındıktan sonra sınırdaki hendek kapatılarak buradan tahliye edilecek olan Suriyeliler Akçakale Gümrük Kapısına alınacak. Burada gerekli işlemler yapıldıktan sonra Türkiye’ye girişleri kabul edilecek.

Gümrük kapısı önüne yığılan yüzlerce insan akrabalarını karşılamaya hazırlanıyor. Alınan Suriyeliler akrabalarıyla beraber hayata tutunmaya çalışacak. Akrabası olmayanlar ise kendi imkânlarıyla kalacak bir yer bulmaya çalışacak.

Bu arada PYD ve ona destek veren güçlerin birçok koldan kent merkezine yaklaştığı IŞİD’in ise kenti terk eden halka kenti korumak için gitmesine izin vermediği belirtildi.

Sınıra gelenlerin tahliyesi devam ediyor. (Osman Gülebak, Ali Fidancı, Mustafa Gül - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şehit Muhammet Fatih Safitürk'ün ismi Akçakale’de yaşayacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com