Advert
Advert
Advert

Sınır İhlali yapan Suriye helikoteri düşürüldü

Sınır ihlali yapan Suriye hava aracı Türk savaş uçakları tarafından vuruldu. Milli Savunma Bakanı Yılmaz olayı "Sınırı ihlal eden Suriye helikopteri düşürüldü şeklinde açıklarken, TSK da konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Sınır İhlali yapan Suriye helikoteri düşürüldü
Sınır İhlali yapan Suriye helikoteri düşürüldüSınır ihlali yaptığı açıklanan Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait bir hava aracı Hatay'ın Dursunlu-Emek bölgesinde Türk savaş uçakları tarafından vuruldu.
Konuya ilişkin açıklama yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Saat 14.04 sularında Cilvegözü'nü 5 dakika süreyle, 7 mil sınırımızı ihlal eden bir Suriye helikopteri düşürülmüş durumdadır. Hakkıyla görevini yapan, Suriye güçlerine karşı gereken tepkiyi gösteren Silahlı Kuvvetlerimizi tebrik ediyorum, hepsinin gözlerinden öpüyorum." ifadelerini kullandı.

TSK'dan yapılan açıklamada ise, "16 Mayıs 2015 tarihinde saat 14.04’te, Suriye’ye ait bir hava aracının, (Hatay Altınözü güneyinde) Kuyubaşı istikametinde Türk hava sahasını ihlal ettiği tespit edilmiştir. Olay üzerine Hava Muharebe Devriye Görevi icra etmekte olan iki adet F-16 uçağımız bölgeye yönlendirilmiş ve söz konusu hava aracına müdahale edilerek hava aracı etkisiz hale getirilmiştir. Araç Suriye topraklarına düşmüştür." denildi.

Angajman kuralları 2012'de değişti

2012 yılında Türkiye'ye ait F4 savaş uçağının Suriye tarafından vurulmasının ardından, Türkiye ile Suriye arasındaki angajman kuralları değişmişti. Buna göre Suriye tarafından gelecek bir ihlal karşısında, uyarıda bulunmadan müdahale ediliyor. Bu çerçevede 2013 yılında bir Suriye helikopteri, 2014'te de bir Suriye'ye ait bir MIG 23 savaş uçağı Türkiye tarafından düşürülmüştü. (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!