Advert
Advert
Advert

Sınavlarda kalem ve silgi tarih oluyor

Milli Eğitim Bakanlığı belirlediği 5 yıllık yol haritasında, bir çok konuda radikal değişiklikler göze çarparken, erbaşta merkezi sınavlar olmak üzere tüm sınavlar e-sınav sistemiyle yapılacak olması dikkat çekti.

Sınavlarda kalem ve silgi tarih oluyor
Sınavlarda kalem ve silgi tarih oluyor

Edinilen bilgiye göre Milli Eğitim Bakanlığı, 2015-2019 strateji plan taslağını hazırlayarak eğitimin 5 yıllık yol haritasını belirledi. Öğretmen atama sisteminden, okul gibi fiziki alanlara, okul bütçelerinden yabancı dil eğitimine, merkezi sınavlardan ders kitaplarına kadar birçok konuda öngörülen yenilikler, önümüzdeki 5 yıl içinde hayata geçirilecek. En önemli değişikliklerden biri de başta merkezi sınavlar olmak üzere ulusal düzeyde yapılan tüm sınavlar, uluslararası standartlara uygun şekilde kademeli olarak elektronik ortamda e-sınav yöntemiyle gerçekleştirilecek.

5 yıllık süreçte yapılacak yeni uygulamalardan bazıları şu şekilde açıklandı:
- Öğrencinin akademik başarısını destekleyici kurs programları açılarak her öğrenciye sanat veya spor dalında en az bir performans yapabilme becerisi kazandırılacak şekilde öğretim uygulanacak.
- Ortaöğretim öğrencilerinin en az bir yabancı dili iyi derecede öğrenmesi sağlanacak.
- İllerdeki her eğitim bölgesinde bölge okullarının ortak kullanımına elverişli en az birer adet spor salonu, yüzme havuzu, tiyatro, gösteri ve etkinlik salonu inşa edilecek.
- Okulların koridor veya diğer alanlarında öğrencilerin eşyalarını koyacakları dolaplar oluşturulacak.
- Okulların yapım ve donatımına yönelik hayırsever vatandaşları teşvik edecek kampanyalar düzenlenecek.
- ihtiyaç duyulması halinde eğitim öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere Bakanlıkça binalar kiralanacak.
- Özellikle dershanelerin dönüşüm süreci içinde, ihtiyaç duyulmayan arazi ve okul binaları, eğitim-öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere bu amaca yönelik olarak kiraya verilecek.
- Derslik ihtiyacının kısa vadede giderilebilmesi ve fiziki eğitim şartlarının iyileştirilmesi için eğitim kampüsü projelerinin hayata geçirilmesi sağlanacak.
-Mülkiyeti gerçek veya tüzel kişiliklerine ait imar planında okul alanı olarak ayrılmış arsaların kamulaştırılması yapılacak.
- 2019 sonuna kadar Bakanlığa ait tüm taşınmaz bilgilerinin Coğrafi Bilgi Sistemi ile sayısal ortama taşınması yapılacak.
-Eğitim kurumlarının tür ve kademeleri arasında yatay-dikey geçişlerde esnek ve geçirgen bir yapı oluşturulacak. (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle