Advert
Advert
Advert

Sınava Dayalı Yönetici Atamaları Neden Yapılmıyor.

Sınava Dayalı Yönetici Atamaları Neden Yapılmıyor.
Sınava Dayalı Yönetici Atamaları Neden Yapılmıyor.


2009 yılı müdürlük sınavları, müdür yardımcılığı sınavları, müfettiş yardımcılığı sınavı, isteğe bağlı yönetici atamaları vb. onlarca atamayla atama yılı olarak geçti ve Bakanlığın bu plansız uygulamasını hepimiz eleştirdik.

Milli Eğitim Kurumlarına atanacak yöneticilerin bir sınava dayalı olarak seçilmelerini yüksek perdeden dillendirdik. 2009 yılı içerisinde yapılan bu sınavlarda başarılı olan öğretmenler tercihleri alınarak, istedikleri kurumlara yerleştirildiler. Yönetici Atama Yönetmeliğinin 18, 19 ve 20. Maddelerinin birinci fıkraları yıl içerisinde ihtiyaç duyulması halinde Valiliğin sınava dayalı atama duyurusu yapabileceğini hükme bağlamıştır. Bugün itibariyle 63 il sınava dayalı yönetici atama duyurularının ikincisini yapmışken Şanlıurfa neyi bekliyor bilmiyoruz.

Konu ile ilgili olarak sene başından beridir, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile 5 kez görüştük. İlk aldığımız cevap, KPSS’ deki skandal sebebiyle öğretmen atamalarının gecikmesi, öğretmen açığının en fazla olduğu il olan Şanlıurfa’yı çok olumsuz etkilediği ve bu sebeple atama duyurusunun açılmadığı yönündeydi. Öğretmen açığımızın ayyuka çıktığı bir vakıadır. Ancak şu an münhal durumda bulunan yönetici kadrolarında geçici görevlendirmeyle çalışan öğretmenler zaten var. Dolayısıyla yapılacak atama mevcut öğretmen açığına bir yük getirmeyecektir. Öğretmen atamaları gerçekleştiği halde, Milli Eğitim Müdürlüğünün tavrı aynen devam etmektedir. Atama duyurusu açılsa dahi merkezi yerler dışındaki yerlere hiç kimsenin gitmeyeceği yönündeki algıda çok güçlüdür. Ancak biz bundan önceki sınava dayalı atamalarda fedakâr öğretmenlerin çok uzak köylere dahi yönetici olarak gittiklerine şahit olduk. Bu kadar il bu duyuruya çıkmışken, Müdürlüğümüzün hâlâ duyuruya çıkmamış olması hiç kimsenin hoşuna gitmeyecek dedikodu zincirini beraberinde getirmektedir.

Biz Şanlıurfa Eğitim-Bir-Sen olarak, tüm ilçe temsilciliklerimizle görüştük. Ayrıca il merkezinde atama duyurusunu bekleyen onlarca üyemiz sendikamızı ziyaret ederek isteklerini dile getirdiler. Görüşmelerimiz sonucunda aldığımız sonuç, Şanlıurfa il sınırları içerisinde görev yapan hemen her öğretmen atama duyurusunun yapılması yönünde fikir beyan etmektedir. Müdürlükten beklediğimiz, ara tatili bir fırsata dönüştürerek eğitim öğretim ortamını aksatmadan bu duyuruyu yapması ve II. Dönemin başında atamaların gerçekleştirilmesidir. Atama duyuruları başvuru tarihinden en az on gün önce yapılmak zorunda olduğundan, her gecikme atamaların dönem ortasında yapılma riskini arttırmaktadır. Eğer eğitim-öğretim ortamının aksatılmaması gerçekten önemseniyorsa, ara tatilde bu iş bitirilmelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

İbrahim COŞKUN

Şube Başkanı

 SINAVA DAYALI 2.ATAMA GERÇEKLEŞTİRMEYEN İLLER: 


1. Adıyaman 
2. Artvin 
3. Aydın 
4. Çankırı 
5. Erzincan 
6. Giresun 
7. Gümüşhane 
8. Isparta 
9. İçel 
10.Malatya 
11.Muğla 
12.Muş 
13.Nevşehir 
14.Ordu 
15.Rize 
16.Samsun 
17.Sinop 
18.Şanlıurfa

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!