Advert
Advert
Advert

Silopili çiftçi kendi traktörünü kendi yaptı

Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Bostancı köyünde ikamet eden çiftçi, boş kaldığı zamanlarda hurdalardan kendi traktörünü yaptı.

Silopili çiftçi kendi traktörünü kendi yaptı
Silopili çiftçi kendi traktörünü kendi yaptı

Silopi’ye bağlı Bostancı köyünde çiftçilik yapan Mehmet Reşit Dora boş kaldığı zamanlarda kısıtlı imkânları ile traktör yaptı. Asıl mesleği şoförlük olan Dora, kaynak işinden anladığı için yıllardır kafasında tasarladığı traktörü 5 ayda bitirdi. Köydeki evinin bir bölümünü atölyeye çeviren Dora, hurdacılardan aldığı malzemeleri biriktirerek kısa zaman diliminde yeni bir traktöre çevirdi.

Şoförlüğe başlamadan önce bir süre kaynakçılık yaparak geçimini sürdüren Dora, işyerini kapatınca malzemelerini bir gün lazım olacağını düşüncesiyle satmadığını söyledi. Ardından 22 yıl boyunca şoförlük yapan Dora, daha sonra tarım işleri ile uğraşmaya başladı. Bu süre zarfında boş kaldığı zamanlarında kafasında tasarladığı traktörü yapmak için ilk etapta hurdacılardan eski araç parçalarını aldı.

Mehmet Reşit Dora şöyle konuştu: “Bir gün hurdacıya gittim, baktım bir tane Forklift var parçalıyorlar. Neden parçaladıklarını sorunca hurdaya vereceklerini söylediler. Ben de bana vermelerini istedim ve hurda olan Forklift motor ve şanzımanını aldım. Forklift motor kısmının önünü arkaya, arkasını da öne çevirdim. Şu an yaptığım traktör otomatik vitestir. Böyle işlerle uğraşmak bana zevk veriyor.”

Yaklaşık 5 aydır uğraştığını söyleyen Dora, “Sürekli çalışsaydım iki ile üç ay da bitirirdim.” dedi.

Şu an çiftçilikle uğraşan Dora yaptığı traktöre römork takarak tarla işlerinde kullanacağını da sözlerine ekledi.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu