Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Silopili çiftçi kendi traktörünü kendi yaptı

Silopili çiftçi kendi traktörünü kendi yaptı

Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Bostancı köyünde ikamet eden çiftçi, boş kaldığı zamanlarda hurdalardan kendi traktörünü yaptı.

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2015 Pazartesi 15:35
Silopili çiftçi kendi traktörünü kendi yaptı

Silopi’ye bağlı Bostancı köyünde çiftçilik yapan Mehmet Reşit Dora boş kaldığı zamanlarda kısıtlı imkânları ile traktör yaptı. Asıl mesleği şoförlük olan Dora, kaynak işinden anladığı için yıllardır kafasında tasarladığı traktörü 5 ayda bitirdi. Köydeki evinin bir bölümünü atölyeye çeviren Dora, hurdacılardan aldığı malzemeleri biriktirerek kısa zaman diliminde yeni bir traktöre çevirdi.

Şoförlüğe başlamadan önce bir süre kaynakçılık yaparak geçimini sürdüren Dora, işyerini kapatınca malzemelerini bir gün lazım olacağını düşüncesiyle satmadığını söyledi. Ardından 22 yıl boyunca şoförlük yapan Dora, daha sonra tarım işleri ile uğraşmaya başladı. Bu süre zarfında boş kaldığı zamanlarında kafasında tasarladığı traktörü yapmak için ilk etapta hurdacılardan eski araç parçalarını aldı.

Mehmet Reşit Dora şöyle konuştu: “Bir gün hurdacıya gittim, baktım bir tane Forklift var parçalıyorlar. Neden parçaladıklarını sorunca hurdaya vereceklerini söylediler. Ben de bana vermelerini istedim ve hurda olan Forklift motor ve şanzımanını aldım. Forklift motor kısmının önünü arkaya, arkasını da öne çevirdim. Şu an yaptığım traktör otomatik vitestir. Böyle işlerle uğraşmak bana zevk veriyor.”

Yaklaşık 5 aydır uğraştığını söyleyen Dora, “Sürekli çalışsaydım iki ile üç ay da bitirirdim.” dedi.

Şu an çiftçilikle uğraşan Dora yaptığı traktöre römork takarak tarla işlerinde kullanacağını da sözlerine ekledi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com