Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset "Silahlar gömülene kadar Çözüm Süreci buzdolabında kalacak"

"Silahlar gömülene kadar Çözüm Süreci buzdolabında kalacak"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, silahlar gömülene kadar Çözüm Sürecinin buzdolabında kalacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 26 Ekim 2015 Pazartesi 20:12

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, kahvaltıda gazetecilerle bir araya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, gazetecilerin çözüm süreci ve yerli otomobil ile ilgili sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin, ‘tek parti iktidarı olursa çözüm süreci buzdolabından inecek mi?” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Bakan Işık, Çözüm Sürecinin buzdolabından inmesinin tek şartının PKK’nin silahları tamamen bırakıp, gömmesi ve Türkiye’nin dışına çıkması olduğunu, bu olmadan çözüm sürecinin buzdolabından inmeyeceğini söyledi.

Sürecin akamete uğramasının sorumlusunun PKK olduğunu belirten Bakan Işık, PKK’nin seçimlerin sonucunu yanlış okuduğunu ve ‘Nasıl olsa geçici bir seçim hükümeti var. Bu kadar zayıf bir hükümet bize operasyon kararı alamaz. Uluslararası konjonktür de lehimize.’ diye yanlış bir hesap yaptığını ve bu yanlış hesabın ağır bedellerini ödediğini ifade etti.

Bakan Işık yerli otomobillerle ilgili bir soru üzerine de,  “Bir babayiğit bu işin riskini üstlenecek. Sermaye koyacak. Şu anda bu konuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Belki bir babayiğit çıkacak ve tamamını ben yaparım diyecek. Belki de bir konsorsiyum olacak. Belki de farklı bir model olacak. Ama biz devlet olarak, hükümet olarak bu projeyi Allah’ın izniyle hayata geçireceğiz. Bunları, konular olgunlaştıkça paylaşacağız. En büyük hassasiyetimiz, bazı konuları olgunlaşmadan açıklayıp projenin akamete uğramasını istemiyoruz. Benim arzum bu otomobilin lansmanını Sayın Başbakanımızın yapmasıydı. Fakat Bakanlar Kurulu’nda tam biz sunum yapacaktık ki HDP’nin bakanları istifa etti. Gündem değişti, sunumu yapamadık. Bir sonraki Bakanlar Kurulu’nda sunum yapacaktık ki, Ankara’daki elim terör saldırısı meydana geldi. O da olmayınca bazı gazeteler de bunu fırsat bilerek ‘Bizi kandırdılar. Bunlar prototip yapacaklardı. Nerede prototipler?’ deyince biz de gösterdik. Türkiye’nin menfaati için en iyisini yapmanın gayreti içerisindeyiz ve inanıyorum ki babayiğit veya babayiğitler de çıkacak ve bu proje hayata geçecek."

Bakan Işık daha sonra programına devam etmek üzere toplantının yapıldığı salondan ayrıldı. 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da Yeni Anayasa Bilgilendirme Toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com