Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Siirt'e muhtarlar madde bağımlılığı konusunda bilgilendirildi

Siirt'e muhtarlar madde bağımlılığı konusunda bilgilendirildi

Siirt Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli psikologlar tarafından uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı ile ilgili muhtarlar bilgilendirildi.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2015 Perşembe 14:08
Siirt'e muhtarlar madde bağımlılığı konusunda bilgilendirildi

Siirt Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli Psikolog İstek Buğu ile Ebe Zeynep Karagöz, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı ile ilgili muhtarları bilgilendirdi.

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleşen etkinlikte Psikolog İstek Buğu, mahalle muhtarlarına sinevizyon eşliğinde madde bağımlılığına nasıl başlandığını, gençleri nasıl esir aldığını örnekleriyle aktardı.

Muhtarların da kendilerine anlatılan hususları vatandaşlara, anne-babalara hatta gençlere anlatmalarını gerektiğini anlatan Buğu, "Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı hiçbir faydası olmayan, her gramıyla zehir saçan, ruhen ve bedenen kişiye zarar veren maddelerdir. Aile bütünlüğünü yok eder. Normal olan arkadaş çevresinden uzaklaştırır. Okul ve ders konularını bellekten siler. Kendi hâkimiyetine alır, düşünme gücünü yok eder. Niye kullandığını soranları ve bırakmasını isteyenleri düşman olarak görmesini sağlar.” dedi.

Bağımlılığın durmadan içmek değil, az içip duramamak olduğunu ifade eden Buğu, sözlerine şöyle devam etti:

“Kişi planladığından fazla içiyor ise bu bir bağımlılıktır. Bağımlılık bitmez, kullanım bitebilir. Kişi zayıf bir anında maddeye teslim olur. Özellikle kullanımın ilk zamanlarında anlamak çok daha zordur. Belirtilerin çoğu ergenlik dönemine özgü özelliklerle benzerlik göstermektedir. Gençte ortaya çıkan değişikliklerin başka nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalıdır. Madde kullanımını ayırt etmede laboratuvar tetkikleri kullanılır.” şeklinde konuştu.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com