Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Siirt Battaniyesi saltanatını sürdürüyor

Siirt Battaniyesi saltanatını sürdürüyor

Güneydoğu Anadolu'nun bölgesel özelliğini taşıyan ve Siirt'in en önemli el sanatlarından biri olan "Siirt Battaniyesi" yüzyıllardır ilgi görmeye devam ediyor.

Giriş Tarihi: 4 Kasım 2015 Çarşamba 09:16
Siirt Battaniyesi saltanatını sürdürüyor

Güneydoğu Anadolu’nun bölgesel özelliğini taşıyan ve  el tezgâhlarında dokunan Siirt’in en önemli el sanatlarından “Siirt Battaniyesi” tiftik keçisinden kırkılarak dokunuyor.

Yöresel el sanatların en önemlisi olan Siirt Battaniyesi Türk Standartları Enstitüsü tarafından 1977 yılında tescil edildi. 

  Tiftik battaniyesinin yapılış serüveni şöyle:  Tiftik keçisinden kırkılan tiftikler, yumaklar haline getirilerek satışa çıkarılır. Tiftikler, battaniye esnafı tarafından renklere ve cinslerine göre ayrılır. Tiftiğin beyaz, siyah, kahverengi, sansar ve devetüyü gibi doğal renkleri bulunmaktadır.

Kesilen tiftik kirman ile eğrildikten sonra, elde edilen iplikler,  özel tezgâhlarda battaniye olarak dokunur.  Dokunan  battaniyeler çelik taraklarla vurularak tüylendirilip şekillendirilir. 

Yüzyılı aşan bir geçmişe sahip olan Siirt Battaniyesi, başlangıçta sadece abacılıkta kullanılırdı.  Daha sonra buna, seccade dokumacılığı da eklenerek devam etmiş ve bugün daha da gelişerek manto, atkı, başlık, turistik heybe, çanta, divan örtüsü, kırlent ve çeşitli süs eşyaları ile adını duyurmuştur.

Türk Standartları Enstitüsü tarafından 1977 yılında tescil edilen Siirt Battaniyesi, özellikle turistik çevrelerde geniş bir pazar imkânına sahip. Siirt Battaniyesi türü ürünler, Başta Amerika olmak üzere dünyanın birçok bölgesine ihraç edilirken,   Siirt’e gelen misafirlere saf tiftikten dokunan Siirt Battaniyesini hediye etmek, yüzyıllardır gelenek haline geldi. (Muhammed Dayan İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com