Advert
Advert
Advert

"Sigara bir psiko-sosyal sorundur"

VAN - Yeşilay Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren sigaranın, sadece kullanan kişiyi değil, toplumun tamamını etkileyen, çok önemli bir psiko-sosyal sorun olduğuna dikkat çekti.

Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Yeşilay Haftası’ nedeniyle Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren yazılı bir açıklama yaptı.

Türkiye’de önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan ve bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin mevcut zararlarını hatırlatan İmren,  Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında bütün vatandaşlara zararlı alışkanlıkları anlattıklarını söyledi.

Şu anda dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerden ilkinin sigara olduğuna dikkat çeken İmren, "Sigara, sadece kullanan kişiyi değil, toplumun tamamını etkileyen, çok önemli bir psiko-sosyal sorundur. O kadar önem arz eden bir sorundur ki sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada yaklaşık her yıl bir milyon kişi hayatını kaybetmektedir." dedi.

Bağımlılığın kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkilediği belirten İmren, toplumun felaketi sayılabilecek bağımlılıkları engellemenin ancak iyi bir koruyucu halk sağlığı yaklaşımıyla mümkün olabileceğini kaydetti.

(İLKHA)                                                                                                

                                                                           

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti