Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Sıcak Kış Asmaları Aldattı

Sıcak Kış Asmaları Aldattı

Türkiye’nin birçok yerinde kar, yağmur ve soğuk hava etkili olmaya başlarken, uzun suredir Şanlıurfa'da ılık bir havanın hakim olması asmaları aldattı.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2014 Pazartesi 15:28
Sıcak Kış Asmaları Aldattı

 Şanlıurfa'da az sayıda bulunan bağlar'da açan asma yaprakları görenleri şaşkına çevirdi.

Mart hatta Nisan ayında açması gereken asmaların kışın ortasında açması verim düşüşüne neden olacağı belirtildi.


Şanlıurfa'da Küçük Alanlı Köyünde havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle asmalar filiz açtı. Asmaların filiz yapması, bu asmalardan bu yıl ürün alınamayacağı anlamına geliyor.

Köyde bağı bulunan Aziz Demir; "bu yıl yağışlar çok hava da oldukça güzel. Ayaz ve don olmaması bazı bağların yaprak açmasına neden oldu. Bunu ilk kez görüyoruz. Bazı yıllar ılık havalar dolayısıyla badem ağaçlarının çiçek açtığına şahit olduk. ama bağların yaprak açması nadir rastlanan bir durum" dedi.

Bu konuda görüşlerini aldığımız Azizoğlu Tarım Ziraat Yüksek Mühendisi Bestami Ünsal: "Bitkiler ilkbaharda tomurcuk patlatıp büyümeye başlarlar, bu sıcaklıkla alakalı bir olaydır. Asma 9-12 derecede tomurcuklanmaya 15-25 derecede de yaprak açmaya başlar. Bu sıcaklık derecelerine ulaşıldığında bitkilere su yürür ve tomurcuklanma başlar. Dolayısıyla bitki sıcak giden havalar yüzünden aldanmış olur ve zamansız bir şekilde açmıştır. Fakat bu asmalar, zamanı geldiğinde tekrar açmaya başlayacaktır." diye açıklamada bulundu...

www.balikligol.com 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gap Zeytinciliğini Arap Emirliklerinde Tanıttılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com