Advert
Advert
Advert

Sıcak Kış Asmaları Aldattı

Türkiye’nin birçok yerinde kar, yağmur ve soğuk hava etkili olmaya başlarken, uzun suredir Şanlıurfa'da ılık bir havanın hakim olması asmaları aldattı.

Sıcak Kış Asmaları Aldattı
Sıcak Kış Asmaları Aldattı

 Şanlıurfa'da az sayıda bulunan bağlar'da açan asma yaprakları görenleri şaşkına çevirdi.

Mart hatta Nisan ayında açması gereken asmaların kışın ortasında açması verim düşüşüne neden olacağı belirtildi.


Şanlıurfa'da Küçük Alanlı Köyünde havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle asmalar filiz açtı. Asmaların filiz yapması, bu asmalardan bu yıl ürün alınamayacağı anlamına geliyor.

Köyde bağı bulunan Aziz Demir; "bu yıl yağışlar çok hava da oldukça güzel. Ayaz ve don olmaması bazı bağların yaprak açmasına neden oldu. Bunu ilk kez görüyoruz. Bazı yıllar ılık havalar dolayısıyla badem ağaçlarının çiçek açtığına şahit olduk. ama bağların yaprak açması nadir rastlanan bir durum" dedi.

Bu konuda görüşlerini aldığımız Azizoğlu Tarım Ziraat Yüksek Mühendisi Bestami Ünsal: "Bitkiler ilkbaharda tomurcuk patlatıp büyümeye başlarlar, bu sıcaklıkla alakalı bir olaydır. Asma 9-12 derecede tomurcuklanmaya 15-25 derecede de yaprak açmaya başlar. Bu sıcaklık derecelerine ulaşıldığında bitkilere su yürür ve tomurcuklanma başlar. Dolayısıyla bitki sıcak giden havalar yüzünden aldanmış olur ve zamansız bir şekilde açmıştır. Fakat bu asmalar, zamanı geldiğinde tekrar açmaya başlayacaktır." diye açıklamada bulundu...

www.balikligol.com 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SGK’dan Flaş Açıklama: Ödeme Süresinin Uzatıldı
SGK’dan Flaş Açıklama: Ödeme Süresinin Uzatıldı
Her deplasman Urfaspor'a 50-55 bin lira mal oluyor
Her deplasman Urfaspor'a 50-55 bin lira mal oluyor