Advert
Advert
Advert

SGK'da vurgun

SGK'da vurgun
SGK'da vurgun

Gözaltına alınanların devleti 3-4 milyon TL zarara uğrattıkları bildirildi.

Mali polis, sahte rapor ve reçete düzenleyerek Sosyal Güvenlik Kurumunu (SGK) dolandırdıkları iddiasıyla aralarında 14 doktorunda bulunduğu 60 kişi gözaltına alındı. Operasyonda devletin 3-4 milyon TL zarara uğratıldığı belirlendi.  

Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin yaptıkları çalışmalarda bazı eczacı, doktor ve ilaç firmaları mümessillerinin beraber hareket ederek sahte ve usulsüz düzenledikleri rapor ve reçetelerle SGK'yı dolandırdıklarını belirlendi. Yapılan tespitler üzerine yaklaşık 2 yıl süren ''Beyaz Üçgen'' adı verilen projeli bir çalışma başlatıldı.  

Takip ve delillendirme çalışmalarının tamamlanmasının ardından düzenlenen operasyonda; biri tabip yarbay 14 doktor, üç eczane sahibi, altı eczane çalışanı, iki ilaç mümessili ve bir özel huzurevi müdürünün de aralarında olduğu 60 kişi göz altına alındı.  

Zanlılarla birlikte çok sayıda hasta raporu, reçete, sağlık karnesi, kimlik fotokopileri, kesilmiş ilaç kupürleri ele geçirildi.  

Ankara Emniyetinde sorgulanan 60 zanlıdan 34'ü tutuksuz yargılanmak üzere savcılık talimatı doğrultusunda polis sorgusunun ardından serbest bırakıldı.  

Şebeke üyelerinin yakınlarını hasta gibi göstererek gözaltına alınan doktorlara rapor düzenlettirdikleri ve pahalı ilaçlar yazdırdıkları belirlendi. Şüphelilerin huzurevinde kalan yaşlılara da reçetelerle astım, psikiyatri bozukluğu, şeker hastalığı gibi devam eden sahte hasta raporu oluşturdukları tespit edildi. Operasyonda devletin 3-4 milyon TL civarında zarar uğratıldığının değerlendirildiği öğrenildi.  

Polis sorgusu tamamlanan 26 zanlı 'suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak, sahte belge düzenlemek, kamu kurumunu dolandırmak yoluyla haksız kazanç elde etmek, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye atmak, rüşvet almak-vermek' iddialarıyla sabah saatlerinde Adliyeye sevk edildi.  

İHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!