Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya SGK bilgilendirme toplantısı yapıldı

SGK bilgilendirme toplantısı yapıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu Şanlıurfa İl Müdürlüğü, düzenlediği toplantıda 6552 Sayılı Kanunla getirilen yenilikler hakkında bilgi verdi.

Giriş Tarihi: 22 Ekim 2014 Çarşamba 13:22
SGK bilgilendirme toplantısı yapıldı

 Sosyal Güvenlik Kurumu Şanlıurfa İl Müdürlüğü tarafından 6552 Sayılı Kanunla getirilen yenilikler hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda kanunla getirilen yenilikler SGK Şanlıurfa İl Müdürü İsmail Ünlü tarafından hazırlanan sunumlarla bilgilendirme yapıldı.

Ev hizmetinde çalışanlar sigortalı sayılacak
Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların 4a kapsamında sigortalı sayılacaklarını ifade eden Ünlü,  “İşverenin çalışılan ayın sonuna kadar bildirim yapması gereklidir. Aksi taktirde İPC uygulanacaktır. Birden çok işverenin yanından 10 günden az çalışanlar için PEK tutarının yüzde 2’si oranında iş kazası ve meslek hasta primi ödenir. Talepleri halinde yüzde 2 primin ait oldugu ayı takip eden ay sonuna kadar yüzde 32,5 primi kendileri ödeyerek 4a’lı olabilirler. Ayın sonuna kadar ödemezse o ay için hakkı düşer” şeklinde konuştu.

Maden işçilerine fiili zam uygulanacak
Yer altı işlerinde çalışanlar için izinli, raporlu, tatil günleri, kurs hazırlık süreleri gibi zamanlar için filli çalışma ya da risklere maruz kalma şartı aranmadan fiili hizmet zammı uygulanacağını söyleyen Ünlü, Maden işyerlerinde 20 yıl çalışanlar için yaş şartı 55’ten 50’ye indirildi. Soma'da vefat edenlerin hak sahiplerine gün ve sigortalık şartı aranmadan aylım bağlanacak. Kuruma olan her türlü borçları terkin edilecek. Soma’da maden kazasında hayatını kaybedenlerin eş, çocuk veya kardeşlerinden biri kamuda istihdam edilecek” ifadelerinde bulundu. (Sedat Kuşulay/Abdulhakim Bulut-İLKHA)
 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

STK’lar Suriye’ye 5 tır yardım gönderdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com