Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Sezgin Tanrıkulu’ndan Muhsin Melik Açıklaması

Sezgin Tanrıkulu’ndan Muhsin Melik Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 1994 yılında Şanlıurfa’da şoförü Mehmet Ayyıldız ile birlikte sokak ortasında öldürülen Kürt siyasetçi Muhsin Melik’in ölüm yıldönümünde yazılı bir açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 4 Haziran 2014 Çarşamba 08:35
Sezgin Tanrıkulu’ndan Muhsin Melik Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu: “1990’larda Doğu ve Güneydoğu’da işlenen faili meçhuller, katliamlar, zorla kaybettirmeler zaman aşımı kılıfı altında unutturulmak, örtülmek istenmektedir. Bu tür cinayetlerin insanlığa karşı suçlar kapsamına alınıp zaman aşımı kapsamına alınmaması yönündeki talebimiz devam etmektedir. “Siyasetçi ve insan hakları savunucusu Muhsin Melik’in Şanlıurfa’da Sokak ortasında vurulmasının üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen failleri hâlâ bulunmadı. Vurulduktan sonra kaldırıldığı hastanede “Beni takip eden sivil polisler vurdu” dediği halde faillerinin izi sürülmeyen Melik’in dosyasında bugün itibariyle zamanaşımına gelinmiştir.”

 

Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı açıklaması şöyle: “Siyasetçi ve insan hakları savunucusu Muhsin Melik’in Şanlıurfa’da Sokak ortasında vurulmasının üzeninden 20 yıl geçmesine rağmen failleri hâlâ bulunmadı. Vurulduktan sonra kaldırıldığı hastanede “beni takip eden sivil polisler vurdu” dediği halde faillerinin izi sürülmeyen Melik’in dosyasında bugün itibariyle zamanaşımına gelinmiştir.

 

1994’te katledilen Melik’in dosyası geçtiğimiz sene raftan indirilmiş, ancak savcı davayla ilgili başvurulması gereken dönemin hükümet üyeleri veya Şanlıurfa emniyetindeki görevlilerin ifadesini alma gereği bile duymamıştır. Kapsamlı bir soruşturma yürütülmediği için de cinayetle ilgili yeterli bulguya rastlanmamıştır! Böylece 1990’larda işlenen cinayetlerden birisi daha tarihin karanlık sayfalarına gömülmek istenmektedir. 1990’larda Doğu ve Güneydoğu’da işlenen faili meçhuller, katliamlar, zorla kaybettirmeler zaman aşımı kılıfı altında unutturulmak, örtülmek istenmektedir. Bu tür cinayetlerin insanlığa karşı suçlar kapsamına alınıp zaman aşımı kapsamına alınmaması yönündeki talebimiz devam etmektedir.

 

AKP hükümeti bu yöndeki kanun teklifimizi reddetmiştir. 1990’ların karanlık izlerini silmeye niyeti olmayanların ne barış ne de çözüm niyeti olabilir! Ne yazık ki AKP 1990’ların korkunç mirasını sahiplenmiş, o dönemin karanlık odaklarının yargılanmaktan kurtulmasına sebep olmuştur. Zaman aşımı aleyhine verdiğimiz teklifin reddinin başka bir anlamı olamaz!

 

İnsan hakları savunucusu ve siyasetçi Muhsin Melik’in dosyası zaman aşımı kapsamında tekrar rafa kaldırılabilir ama bu, 1990’lardaki korkunç uygulamaların izini sürüp failleri ortaya çıkarmamıza engel olamaz!

 

Muhsin Melik’in ve aynı dönemde faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin sorumluları da, şimdilerde onları kollayanları da er veya geç adaletin karşısında hesap verecektir!”

YORUMLAR
  • yorum2014-06-05 12:42:02Ahmet Otyar

    İlker hocam size %100 katılıyorum ALLAH sizden razı olsun

  • yorum2014-06-04 12:46:28ilker batu

    chp dangalaklarının derdi faili meçhulleri akibetinin açılklanması değil,nereden nasıl siyasi rant devşirebilirim sorunudur.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Osman Baydemir HDP’nin yeni parti sözcüsü oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com