Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Seyit Bilal Türbesi restore edilmeyi bekliyor

Seyit Bilal Türbesi restore edilmeyi bekliyor

Batman'ın Gercüş ilçesinde her yıl on binlerce kişinin ziyaret ettiği Seyit Bilal Türbesi'nin onarılması için girişimlerde bulunan Becirmanlılar Derneği, türbenin restore edilerek çevre düzenlemesinin yapılmasını istedi.

Giriş Tarihi: 25 Kasım 2015 Çarşamba 09:12
Seyit Bilal Türbesi restore edilmeyi bekliyor

Her yıl Eylül ayının ikinci haftasında on binlerce kişinin ziyaretçi akınına uğrayan Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Becirman (Vergili) köyünde bulunan Seyit Bilal Türbesi’nin restore edilip, çevre düzenlemesinin yapılması bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Seyit Bilal ve Becirmanlılar Vakfı Genel Sekreteri Emin Bulut, “Seyit Bilal Hazretleri, Hz. Hüseyin’in soyundan geliyor. Seyit Bilal dedemiz, Becirman (Vergili) köyünün kurucusudur. Biz de 1989 yılında kurduğumuz Seyit Bilal ve Becirmanlılar Vakfı ile birlikte hem köyün, hem türbenin yaşatılması için çaba sarf ediyoruz. Her yıl on binlerce insan burayı ziyarete geliyor, dua edip dileklerde bulunuyor. Bu anlamda on binlerce insanın geldiği köyün ve türbenin maalesef çevre düzenlemesinde ciddi sıkıntılarımız var. Özellikle bahar ve yaz aylarında türbe nedeniyle köyde çok ciddi bir kalabalık oluşuyor.” dedi.

Seyit Bilal Türbesi’nin yaklaşık 55 yıldır yapıldığı gibi durduğunu ve şu ana kadar türbeyle ilgili bir çalışma yapılmadığını belirten Bulut, “Türbe, daha 1960’lı yıllarda betondan yapılmış bir türbedir. Her yağmur yağdığında türbenin içi su ile doluyor. Ziyaretçiler geldiği zaman diledikleri gibi ziyaretlerini yapamıyorlar. Buranın restorasyonun ve onarımının yapılması, yeniden tarihi dokusuna yakışır bir türbenin yapılmasını talep ediyoruz. Bununla ilgili Valiliğe, Kültür Bakanlığına, Vakıflar Genel Müdürlüğüne proje sunduk. Bu projenin bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Gerçektende bu türbe, Peygamberimizin torununun soyundan gelen mekâna yakışmayan bir yerdir.” açıklamasında bulundu.

Batman'a bağlı Gercüş ilçesine bağlı  (Becirman) köyünde bulunan Seyit Bilal Türbesi, her sene Eylül ayının ikinci haftasında adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Seyit Bilal Türbesinin bulunduğu Becirmen köyüne akın eden aileler, kurban keserek dua ediyor. Hasta olanlar ise iyileşmesi için ellerini Rahman'a açıp dualar okuyor.

Seyit Bilal Tarihçesi

Seyid Bilal, Hz. Muhammed'in (sav) torunu olan Hz. Hüseyin'in (ra) 12. kuşak torunlarındandır. 1132'de Bağdat'ta doğmuş, babasının adı Seyid Harun'dur. Annesi Fatıma'dır. 1154 yılında dönemin ünlü Abbasi Halifesi Harun Reşit döneminde Bağdat'tan Becirman'a zorunlu göç eden Seyid Bilal, burada bölgenin ağası Mire Botan'ın bölgesi içinde yer alan Becirman'a gelmiştir. Rivayete göre, uzun bir yolculuktan sonra Seyid Bilal bugünkü Becirman köyüne nazır Grebej dedikleri mevkide konaklar. Araban mirekleri, av nedeniyle bu bölgeden geçtikleri esnada karşılarına yabani tavşan çıkar. Tazının kovaladığı tavşan o esnada namazda duran Seyid Bilal Hazretleri'ne sığınır. Tazı, tavşanı karşıda beklemeye başlar. Bunu gören Araban beyi çok etkilenir. Seyid Bilal'e hürmet gösterir, ona iltifat ve hediye olarak bugünkü Becirman köyünün sınırlarının tümünü parmağıyla çizerek çok geniş bir alanı kendisine sunar. Aynı zamanda biricik kız kardeşiyle de evlendirir.

İşte bu evlilik töreninden başlayarak 850 yıldır burada şenlikler düzenlenir, kurbanlar kesilir, çeşitli yöresel etkinlikler yapılır. (M.Fatih Akgül - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şehit Muhammet Fatih Safitürk'ün ismi Akçakale’de yaşayacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com