Advert
Advert
Advert

SESSİZ SAVAŞTA TALİBAN ÜSTÜNLÜĞÜ

SESSİZ SAVAŞTA TALİBAN ÜSTÜNLÜĞÜ
SESSİZ SAVAŞTA TALİBAN ÜSTÜNLÜĞÜ
 • Amerika, 15 binlik bir askeri gücüyle, 85 bin nüfusu olan Helmand'ın Marcah bölgesine iki hafta önce saldırdı. Saldırının hedefinde sayıları yaklaşık 1000 olan Taliban savaşçılarını Marcah'tan çıkararak, Marcah'ın kontrolünü ele geçirmekti.

  Amerika, askeri, siyasi ve medya alandaki tüm imkanlarına rağmen, Müşterek operasyonunda şimdiye kadar kayda değer bir başarı elde edemedi.

  Taliban sözcüsü Yusuf Ahmedi, bugün sabah yaptığı resmi basın açıklamasında, son iki hafta içerisinde sadece Marcah bölgesinde 382 işgal askeri öldürdüklerini, 78 tank imha ettiklerini söyledi. Ahmedi yine Marcah'ta 36 Afgan askerinin öldürüldüğünü, 4 zırhlı aracın da imha edildiğini açıkladı. Ahmedi, Marcah dışındaki Helmand bölgesinde ise son iki hafta içerisinde 51 işgalci ve 23 Afgan askerinin öldürüldüğü, 17 tank ve 6 askeri aracın imha edildiğini belirtti.

  Ahmedi açıklamasında "Biz, operasyonun başladığı ilk günlerde işgalciler için taktikler geliştirdik. Düşman, Marcah'ın bazı bölgelerine direnişsiz girmesine müsaade ettik. Bunun için de bazı üst düzey liderleri ilk günlerde zaferlerini ilan ettiler. Fakat hakikatte düşman, sivilleri katletmenin dışında başka bir ilerleme sağlayamadı" dedi.

  Ahmedi, NATO askerlerinin Taliban savaşçılarının pususuna düşerek kuşatma altında kalan askerlerini kurtarmak için çalıştığını, Marcah'a giren her tank ve askeri aracın girdiği şekliyle çıkamadığını söyledi.

  Ahmedi, Taliban savaşçıları karşısında ağır hezimete uğrayan NATO birliklerinin, sivil yerleşim alanlarını vurduğunu kaydetti.

  Ahmedi, açıklamasının devamında, Helmand dışındaki bölgelerde son iki hafta içerisinde gerçekleştirilen operasyon sonuçlarını açıkladı. Ahmedi'nin açıklamasına göre operasyonun neticesi şöyle:

  Kandahar: 28 NATO ve 33 Afgan askeri öldürüldü. 5 tank ve 5 askeri araç imha edildi.

  Farah: 29 NATO ve 17 Afgan askeri öldürüldü. 8 tank ve 3 askeri araç imha edildi.

  Uruzgan: 5 NATO askeri ve 19 Afgan askeri öldürüldü. 1 tank ve 3 askeri araç imha edildi.


  isra haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu