Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya SESSİZ SAVAŞTA TALİBAN ÜSTÜNLÜĞÜ

SESSİZ SAVAŞTA TALİBAN ÜSTÜNLÜĞÜ

Giriş Tarihi: 25 Şubat 2010 Perşembe 13:24
SESSİZ SAVAŞTA TALİBAN ÜSTÜNLÜĞÜ
 • Amerika, 15 binlik bir askeri gücüyle, 85 bin nüfusu olan Helmand'ın Marcah bölgesine iki hafta önce saldırdı. Saldırının hedefinde sayıları yaklaşık 1000 olan Taliban savaşçılarını Marcah'tan çıkararak, Marcah'ın kontrolünü ele geçirmekti.

  Amerika, askeri, siyasi ve medya alandaki tüm imkanlarına rağmen, Müşterek operasyonunda şimdiye kadar kayda değer bir başarı elde edemedi.

  Taliban sözcüsü Yusuf Ahmedi, bugün sabah yaptığı resmi basın açıklamasında, son iki hafta içerisinde sadece Marcah bölgesinde 382 işgal askeri öldürdüklerini, 78 tank imha ettiklerini söyledi. Ahmedi yine Marcah'ta 36 Afgan askerinin öldürüldüğünü, 4 zırhlı aracın da imha edildiğini açıkladı. Ahmedi, Marcah dışındaki Helmand bölgesinde ise son iki hafta içerisinde 51 işgalci ve 23 Afgan askerinin öldürüldüğü, 17 tank ve 6 askeri aracın imha edildiğini belirtti.

  Ahmedi açıklamasında "Biz, operasyonun başladığı ilk günlerde işgalciler için taktikler geliştirdik. Düşman, Marcah'ın bazı bölgelerine direnişsiz girmesine müsaade ettik. Bunun için de bazı üst düzey liderleri ilk günlerde zaferlerini ilan ettiler. Fakat hakikatte düşman, sivilleri katletmenin dışında başka bir ilerleme sağlayamadı" dedi.

  Ahmedi, NATO askerlerinin Taliban savaşçılarının pususuna düşerek kuşatma altında kalan askerlerini kurtarmak için çalıştığını, Marcah'a giren her tank ve askeri aracın girdiği şekliyle çıkamadığını söyledi.

  Ahmedi, Taliban savaşçıları karşısında ağır hezimete uğrayan NATO birliklerinin, sivil yerleşim alanlarını vurduğunu kaydetti.

  Ahmedi, açıklamasının devamında, Helmand dışındaki bölgelerde son iki hafta içerisinde gerçekleştirilen operasyon sonuçlarını açıkladı. Ahmedi'nin açıklamasına göre operasyonun neticesi şöyle:

  Kandahar: 28 NATO ve 33 Afgan askeri öldürüldü. 5 tank ve 5 askeri araç imha edildi.

  Farah: 29 NATO ve 17 Afgan askeri öldürüldü. 8 tank ve 3 askeri araç imha edildi.

  Uruzgan: 5 NATO askeri ve 19 Afgan askeri öldürüldü. 1 tank ve 3 askeri araç imha edildi.


  isra haber
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com