Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Sertifikalı tohum desteği için 3 bin 500 çiftçi başvurdu

Sertifikalı tohum desteği için 3 bin 500 çiftçi başvurdu

Bu yıl kuraklıkta olumsuz etkilenen çiftçilere yönelik "sertifikalı tohum" desteğine yaklaşık 3 bin 500 çiftçi başvurdu.

Giriş Tarihi: 22 Ekim 2014 Çarşamba 21:09
Sertifikalı tohum desteği için 3 bin 500 çiftçi başvurdu

Türkiye genelinde yaşanan kuraklıkta en çok etkilenen çiftçilere destek olmak için Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak “tohum” yardımının başvuruları sona erdi.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tarım sektörüne bugüne kadar Büyükşehir Belediyelerince herhangi bir yatırım yapılmadığını söyledi.

Buğday tohumunun birinci sınıf ekmeklik olduğunu, mısır tohumunun ise Tarım Kredi Kooperatiflerinden temin edildiğini belirten Yılmaz, “buğdaydan yüzde 50, mısır ve fiğ tohumundan ise yüzde 25’lik çiftçi katkısı alınacak. Tohumluk projesini bütün ilçelerimiz de bütün çiftçilerimize yönelik yapıyoruz. Şuanda 9 ilçemizde yaklaşık 3 bin 500 çiftçimize ‘sertifikalı tohum’ yardımı yapacağız. Bunlardan 3 bin dolayında kişi buğday tohumu için başvurdu, geri kalan çiftçilerimiz de mısır ve fiğ tohumu (yem bitkisi)  için müracaat etmiş durumda. Merkezdeki çiftçilerimize 25 Ekim Cumartesi günü tohumluklarını vereceğiz, ilçelerde ise hafta içi dağıtımları yapılacak.”dedi

Çiftçilerin buğdayda kilogram başına 65, fiğ tohumunda 50 kuruş, mısırda ise torba başına 55 TL çiftçi katkı payı ödeyeceklerini belirten Yılmaz, açıklamasının devamında, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak başlattığımız bu projeyle, kuraklık nedeniyle istenilen verimi alamayan çiftçilerimizin mağduriyetlerini gidermeyi hedefledik. Ayrıca, piyasada bu şekilde sertifikalı tohumluk yok. Vatandaşımız istese de aradığı zaman bu tohumu bulamıyor. Kaliteli bir hammaddenin ekilmesi, kaliteli bir buğdayın ekilmesini sağlayarak tarımda yüzde 15 verim artışını sağlamak suretiyle katkı da bulunmak istedik.” (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da Helal gıda konferansı düzenlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com