Advert
Advert
Advert

Sektörel Güven Endekslerinde artış yaşandı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınladığı Kasım 2015 verilerinde, Hizmet sektörü güven endeksi, Perakende ticaret sektörü güven endeksi ve İnşaat sektörü güven endeksinde artış yaşandığı belirtildi.

Sektörel Güven Endekslerinde artış yaşandı
Sektörel Güven Endekslerinde artış yaşandı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı Kasım 2015 verilerinde, Hizmet sektörü güven endeksi, Perakende ticaret sektörü güven endeksi ve İnşaat sektörü güven endeksinde artış yaşandığı belirtildi.

Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,9 arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Ekim ayında 98,20 iken, Kasım ayında 100,04 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini ve “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ayrıca gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu ve hizmetlere olan talep endeksleri yüzde 0,2 artarken, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 4,8 arttı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 5,9 arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Kasım ayında 105,29 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükselme; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 4,4 ve yüzde 17,2 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 4,3 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 5 arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 80,28 iken, Kasım ayında 84,29 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5,9 ve yüzde 4,4 arttı.  (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!