Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Şekeri çok yeme mi, sık yememi dişleri döker?

Şekeri çok yeme mi, sık yememi dişleri döker?

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2010 Cumartesi 23:20
Şekeri çok yeme mi, sık yememi dişleri döker?

Çocukların şekere olan düşkünlüğünü bilmeyen yoktur. Anne babalara ise dişleri çürüttüğü inancıyla buna izin vermek konusunda çoğu zaman tereddüt yaşar.

 

Peki dişleri çürüten asıl neden çok şeker yemek mi, yoksa şekerli gıdaları sıklıkla yemek mi?

Amerikan Temple Üniversitesinden bir diş hekimi bu ezberi bozacak bir iddiada bulundu. Doktor Mark Helpine göre şeker ve diğer rafine karbonhidratlarının çok değil sık yenmesi diş çürüğü riskini artırıyor.

Buna göre her karbonhidrat aldığımızda ağzımızdaki pH dengesi bozuluyor ve ağız daha asitik bir hale geliyor. Bu durum da diş çürüklerini tetikliyor.

Ağzımıza her şeker attığımızda oluşan asitik çevreyi gidermek 1 saate yakın zaman alıyor. Yani tek seferde 1 şeker ya da 2-3 şeker yemeniz durumunda bu süre değişmiyor. Bu asitlerin temizlenmesi yine 30 ila 60 dakika arasında zaman alıyor.

Bu sebeple sürekli şeker yemek, ağızda sürekli bir asitik çevre oluşturmak anlamına geliyor. Dişler daha uzun süre asite maruz kaldıkça, çürüme riski artıyor.

Çocuklara birşekerin hemen ardından bir tane daha verilmesinde sakınca olmadığını söyleyen Helpin, ancak bu diğer şekerin en az 1 saat geçtikten sonra verilmesinin çürük riskini artırdığını vurguluyor.

Doktor Helpin, yine de çürükleri önlemek için yapışkan ve şekerli abur cuburlardan uzak durmanın önemine dikkat çekiyor.

Zaman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfalılar sosyal medya üzerinden kampanya başlattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com