Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Şekere yüzde 7 zam geldi

Şekere yüzde 7 zam geldi

Şeker fiyatlarına 22 Ağustos 2012 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 7 zam gelecek

Giriş Tarihi: 12 Ağustos 2012 Pazar 23:49
Şekere yüzde 7 zam geldi

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'den yapılan yazılı açıklamaya göre şeker satış fiyatlarına 22 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere zam geliyor.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'nin internet sitesinde yapılan açıklamada şeker satış fiyatlarına 22 Ağustos 2012 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 7 zam geleceği bildirildi. Zamlar sonrasında kristal şekerin kilogramı 2,12 TL'ye (KDV Hariç), küp şekerin fiyatı 2,63 TL'ye (KDV Hariç) yükselecek.

Haber 7'de yer alan bilgilere göre yapılan yazılı açıklamada, müşterilerin 8-15 Ağustos tarihleri arasında kristal şekerin KDV Hariç 1,97 TL'den peşin ödemek kaydı ile satın alabilecekleri ve şekerin ambarda muhafaza süresinin 15 iş günü olacağı da belirtildi. 15 Ağustos'a kadar yapılacak zamsız satışlar yalnız A Kotası'nda bulunan, yurt içi talebe göre üretilen ve pazarlama yılı içinde iç pazara verilebilen şeker miktarını kapsıyor.

ŞEKERE EN SON 15 TEMMUZ 2011 TARİHİNDE YÜZDE 8 ZAM GELMİŞTİ

Zammın 12 gün önceden açıklanması, zamsız şeker almak isteyen müşteri talepleri artırınca fabrikalar taleplere cevap veremez hale geldi. Zamların zamansız ve oranın da yüksek olduğunu iddia ediliyor.

Türkiye Şeker Fabrikaları önceki yıllardan farklı bir uygulamaya giderek şekere yapılan zammı 12 gün öncesinden duyurdu. Önceki senelerde 'zam' gece yarısı duyurulup ve bir sonraki gün yürürlüğe giriyordu. Yine geçen yıllardan farklı olarak Türkiye Şeker Fabrikalaları zammı 6 aylık dönemlere yaymak yerine tek kalemde yaptı... Yeni uygulamalar esnafta şaşkınlık yarattı....

Şekere yapılan zammı değerlendiren İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zekeriya METE, yapılan zammın tamamen Türkiye'nin mili menfaatlerine uygun olmayan bir karar olarak niteledi..

Mete, zamın amacının tamamen yabancı şirketlerin para kazanması için yapılan bir uygulama olduğunu iddia etti. Mete "O zaman biz de ihracatcılar olarak şunu soruyoruz: Hammadenin kendisine neden birden böyle bir zam yapma kararı aldınız?" diye sordu. Mete yapılan uygulamamım tamamen ihracatı baltalamaya yönelik bir karar olduğunu öne sürdü ve "Biz de diyoruz ki şeker ithalatını açın serbest piyasa oluşsun ona göre rekabet edelim" dedi.

Dunyabülteni.net

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gap Zeytinciliğini Arap Emirliklerinde Tanıttılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com