Advert
Advert
Advert

Şehrin Makamı İbrahim Ve Urfa Adlı Kitap Çıktı

Şanlıurfa Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Şehir Kitaplığı Dizisi kapsamında “Şehrin Makamı İbrahim ve Urfa” kitabı 25. Yayın olarak çıkarıldı.

Şehrin Makamı İbrahim Ve Urfa Adlı Kitap Çıktı
Şehrin Makamı İbrahim Ve Urfa Adlı Kitap Çıktı
Araştırmacı-Şair-Yazar Seyyit AHMET KAYA yazdığı kitabın mukaddimesinde “Şehir ve şehir kültürüne olan merakım, bu konuda yazılmış olan kitapları okumama vesile oldu. Bu okumalardan sonra şehir ve insanı anlatan birçok yazı yazdım. O yazılardan biri de Şehrin Makamı yazısı idi. Bu yazı üzerinden geçen onca zamandan sonra, İbrahim (a.s.) ve şehir veya özelde İbrahim (a.s.) ve Urfa ilişkisinin somut bir örneğini yazma gereğini duydum. Belki de bu şehirde yaşıyor olmam, belki de Hz. İbrahim’e hemşehri olmanın yarattığı duygusal psikoloji ile olsa gerek, bu konuda yazmamda etkili olmuştur, diyebilirim.” diye kitabı yazma gerekçesini tanımlamaktadır. “Şehrin Makamı İbrahim ve Urfa” kitabı, Hz. İbrahim (a.s.) ve Urfa, başka bir deyimle peygamber ile şehir arasındaki ilişkiyi irdeliyor. Sosyolojik bir bakış açısıyla yazılan kitapta; İbrahim (a.s.)’nin Urfa için ne anlama geldiği sorusunu irdelenmekle beraber, İbrahim (a.s.) kavramının/imgesinin bir çözümlemesi, neyi ifade ettiği veya hangi anlamları içermesi gerektiği sorusunun kökenine de inmeye çalışarak, okuyucunun Hz. İbrahim ve Urfa’yı farklı bir şekilde algılamayı ve anlamayı sağlıyor. Yazar, bu ilişkinin kökenine inerken; Hz. İbrahim’in Urfa’ya etkilerini; efsanelerden, dini ifadelerden tutunda; tarih, folklor ve edebiyata kadar birçok alanda ortaya çıkmış argümanı inceleyerek, okuyucusuna sunuyor. Böylelikle Hz. İbrahim gibi ulu bir kişiliğin -Makam Şahsiyet’in- bir şehrin ana damarlarını etkileyerek, nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaya çalışıyor…
143 sayfa roman boyutu şeklinde yayınlanan kitap, alanında yapılan ilk çalışmalardan biri olup, Şanlıurfa’nın inanç turizmindeki yeri ve önemini anlamak açısından, mutlaka okunması gereken bir kitap. Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce ilk etapta 2000 adet basılan kitap, Şanlıurfa’nın Kültür ve İnanç Turizmini tanıtım amaçlı olarak ilgililere ücretsiz olarak dağıtılacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu