Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam "Şehir planlaması yapılırken iyi düşünülmeli"

"Şehir planlaması yapılırken iyi düşünülmeli"

6 Kasım'ın şehircilik günü olması münasebetiyle görüştüğümüz Şehir Planlama uzmanları, yeni planlar yapılırken geleceğin düşünülmesi gerektiğini ve ona göre planlar yapılması gerektiğini vurguladı.

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2014 Cuma 09:08

6 Kasım şehircilik günü olması münasebetiyle kendisiyle görüştüğümüz Şehir Planlamacısı Mehmet Selim Açar, değişerek gelişen ve globalleşen dünyada şehircilik mesleğinin ve kentin şehircilik hususundaki sorunlarına çözüm bulmanın mesleğe yüklediği sorumluluğa değindi.
 

Ağır sorumluluğun bilinci ile mesleği icra etmeye çalıştıklarını belirten Açar,  Şanlıurfa’daki birleşme ve planlama STK içinde de etkin bir rol almaya devam etiklerini belirterek bir şehrin geleceğinin nasıl olması gerektiğinin, verilen kararlarla belirlendiğini ifade etti.

Yeni planlar yapılırken geleceğin düşünülmesi gerektiğini söyleyen Açar, “11 Nisan şehir stadyumunun yerine, Şanlıurfa Belediyesi ile birlikte ortak bir çalışma düzenledik. Orasının ne olması gerektiği ile ilgili görüştük. Mesleğimizin gerekliliklerinden dolayı gerek Büyükşehir Belediyesi, gerek diğer STK olsun bir koordinasyon üstündeyiz. Şehrin işi, sorunları, çözümleri için neler yapılabileceği hususunda, yeri geldiğinde hiçbir fedakârlıktan sakınmadan elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Şanlıurfa’nın büyük şehir olmasıyla beraber sorunların  da çoğaldığını belirten Açar, “Siverek, Viranşehir, Halfeti gibi 130 kilometre uzaktaki bir ilçenin en ücra köyü mahalle oldu. Bu mahalleye şehrin standartlarında ilk başta zaten hizmet verilemez.  O hizmet 2 yıl ve daha fazla süre alabilecek. Ama ilk başta bizim beklediğimiz, aslında şu idi; Mevcut Belediyenin işleyişinin aynı şekilde en azından aksamadan devam etmesiydi. Ama gördüğümüz kadarıyla biz bunu çok göremiyoruz.  Bu gibi şehircilik imar ve planlama konusunda biraz sıkıntılar yaşıyoruz. Seçim sürecinden beri verdiğimiz ve hala beklemekte olan planlama dosyaları var. Bu hem halkın mağduriyetine sebebiyet veriyor, hem de meslektaşlarımızın mağduriyetine sebep veriyor” ifadelerinde bulundu.

"Tarım arazileri imara açılarak tarım arazileri katlediliyor"

 Tarım arazilerinin imara açılmasının büyük bir hata olduğunu ifade eden Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Topal da, “Tarım arazilerinin imara açılması, gelecekte bütün yerlerin betonlaşması demektir. Yakında ekin yapılacak tarım arazisi bile bulmakta zorlanacağız” dedi. (Sedat Kuşulay -İLKHA)  
 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa’da çocuk istismarı sempozyumu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com