Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Seçmenlerin adres değişikliği için bugün son gün

Seçmenlerin adres değişikliği için bugün son gün

7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde oy kullanacaklardan, adres değişikliği yapmak isteyenlerin bugün mesai bitimine kadar bulundukları ilçe veya il nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Giriş Tarihi: 9 Mart 2015 Pazartesi 10:33
Seçmenlerin adres değişikliği için bugün son gün

7 Haziran’da  yapılacak genel seçimlerde oy kullanacak vatandaşlardan, adres değişikliği yapmak isteyenler için bugün son gün. Seçimlerde istediği yerde oy kullanmak isteyenlerin adres değişikliğini bugün (9 Mart 2015) saat 17.00’a kadar Nüfus Müdürlüklerine   başvurarak   bildirmeleri  gerekiyor.

Bu tarihten sonra YSK'nın kararına göre seçmen listelerinin askıda kaldığı 12-27 Mart tarihleri arasında yeni adres beyanında bulunanların kayıtlarının onay yetkisi seçim kurullarının yetkisinde bulunuyor.

Adres değişikliği için ne yapılmalı?

-İkamet değişikliği için nüfus cüzdanı aslı ile bulunulan  ilin nüfus müdürlüklerine başvurulması  gerekiyor.

- Şayet başvuran şahsın ikamet ettiği konutta herhangi bir kişi kayıtlı değilse, yani boş ise, bu durumda herhangi bir belge istenmeksizin  kaydı yapılıyor.

- Konutta daha önce bir kayıt var ise, yeni kayıt yapılabilmesi için üzerine kayıtlı elektrik, su ve doğalgaz faturasını ibraz edilmesi  gerekiyor.

- Üzerine kayıtlı herhangi bir fatura beyan edemeyenler ise, apartman yöneticisinden veya bağlı olduğu muhtarlıktan, orada ikamet ettiğine dair yazılı bir belge getirmesi yeterli.

Öğrencilerin yapmaları gerekenler

- Öğrenim gördüğü yerde oy kullanmak isteyen öğrencilerin ikametlerini, eğitimlerinin devam ettiği okulun bulunduğu kente almaları gerekiyor.

- Evde kalıyorlarsa üzerlerine kayıtlı fatura veya kira sözleşmesi ile, yurtta yaşıyorlarsa müdürlükten alınacak bir yazıyla bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerine başvuru yaparak seçmen kayıtlarını yaptırabilecekler.

 

Seçmen listeleri 12-27 Mart tarihlerinde askıya çıkıyor

7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde oy kullanacakların isimlerinin yazılı olduğu seçmen listeleri 12 Mart'ta askıya çıkarılacak. Mahalle muhtarlıklarına asılacak olan listeler, 27 Mart günü akşam 17.00'ye kadar askıda kalacak.

Bu süre içerisinde listelerde ismi olmayan, seçmen bilgileri yanlış yazılan ya da adres değişikliği yapanlar, nüfus müdürlüklerine başvurarak gerekli düzeltmeleri yaptırabilecek.

Düzeltme yapacakların dikkat etmesi gerekenler

Seçmen bilgilerini düzeltmek isteyenlerin sorun yaşamamaları için bunlara dikkat etmesi gerekiyor.

- İsmi seçmen listesinde olmayanların, ikamet ettiği ilçenin nüfus müdürlüğüne giderek adres kaydını yaptırması,

- İkametini taşıyanlar ise, yeni adreslerinde oy kullanabilmek için adlarına kayıtlı, elektrik, su, doğalgaz faturalarından herhangi biriyle seçmen kaydını yaptırmaları gerekiyor.

- düzeltme yapak kişi kiracı ise, noter tasdikli kira sözleşmesiyle ilçe nüfus müdürlüğüne adres beyanında bulunabilecek.  (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Aslan Ali Bayık, "Başarı İçin Çok Çalışmak Gerek"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com