Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Kültür Sanat Seçmeli Kürtçe'ye 700 öğretmen

Seçmeli Kürtçe'ye 700 öğretmen

Milli Eğitim Bakanlığı, seçmeli Kürtçe derslerine öğretmen yetiştirmek için düğmeye basarak, Mardin Artuklu ve Bingöl üniversiteleriyle temasa geçti.

Giriş Tarihi: 22 Haziran 2012 Cuma 10:14
Seçmeli Kürtçe'ye 700 öğretmen
Milli Eğitim Bakanlığı, seçmeli Kürtçe derslerine öğretmen yetiştirmek için düğmeye basarak, Mardin Artuklu ve Bingöl üniversiteleriyle temasa geçti.

İki üniversite toplam 700 öğretmen adayı kontenjanı açtı. Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım, “Bakanlık, yoğunlaştırılmış 3 aylık kursların verimli olmayacağını belirterek, 1 yıl tezsiz yüksek lisans programı uygulamamızı istedi ve ‘alabildiğiniz kadar aday alın’ önerisinde bulundu” dedi. Eylüldeki yeni dönem için 500 kontenjan belirlediklerini, şubat döneminde 500 kontenjan daha açacaklarını söyleyen Yıldırım, “Seçmeli Kürtçe pilot uygulamalarla başlayacak ve hangi okullarda olacağına bakanlık karar verecek. 2013 Eylül’den itibaren bizim yetiştirdiğimiz öğretmenler hazır hale gelecek” dedi. Yıldırım, bakanlığın adaylık şartlarını ise şöyle sıraladı: “Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilgiler ve Türkçe öğretmenliği bölümlerinden mezun olması ve ALES Sözel’den en az 55 alması gerekiyor.” Bingöl Üniversitesi’nden Nusrettin Bolelli ise 100 Kürtçe, 100 de Zazaca kontenjanı açtıklarını açıkladı. (Radikal)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com