Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset SEÇİM ANKETİNDE ÇARPICI SONUÇLAR

SEÇİM ANKETİNDE ÇARPICI SONUÇLAR

2015 genel seçimlerine yaklaşık 1 ay kala son seçim anketi AKAM'dan geldi.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2015 Pazar 10:52
SEÇİM ANKETİNDE ÇARPICI SONUÇLAR

7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala, AKAM'ın 1-5 Mayıs tarihlerinde 2 bin 262 kişi ile yaptığı araştırmada katılımcılara yöneltilen 'HDP barajı geçmeli mi' sorusuna AK Parti seçmeninin yüzde 92.9'u istemediğini, CHP'lilerin yüzde 85,4'ü HDP'nin barajı aşmasını istediğini söyleyerek cevap verdi.

Yayınlanan ankete göre, MHP seçmeninin yüzde 82,8'i HDP'nin barajı aşmasını istemediğini belirtirken, SP'lilerin yüzde 42.1'i HDP'nin barajı aşması gerektiğini söyledi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Haberde yer alan bilgilere göre, katılımcılara 'başkanlık sistemi'ne ilişkin yöneltilen soruya, yüzde 50.1'i başkanlık sistemine karşı olduğunu belirtirken katılımcıların yüzde 54.2'i "olacaksa ABD tipi başkanlık olsun" cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 65.1'i çözüm sürecine destek verirken, yüzde 57,8'i yerel yönetimlerin yetkisinin artırılmasını istedi.

YEREL YÖNETİMLERE DAHA FAZLA YETKİ İSTENİYOR MU?

Ankete katılanların yüzde 57.8'i, "Yerel yönetimlere daha fazla yetki vermesini destekliyor musunuz" sorusuna evet cevabını verirken, yüzde 35.1 buna karşı çıktı. "Özerk bölgeler oluşturulmasını ister misiniz" sorusuna katılımcıların yüzde 75.2 hayır, yüzde 15.1 evet, yüzde 9.7 ise fark şeklinde cevap verdi. Ankete katılanların yüzde 65.1'i "çözüm sürecini destekliyorum" derken, yüzde 15'i sürece karşı olduğunu, yüzde 19.9'u ise fark olmadığını dile getirdi.


HANGİ PARTİ KİMİNLE KOALİSYON KURMALI?

Olası bir koalisyon halinde AK Parti seçmenin yüzde 54,2'i MHP ile ittifak kurulmasını isterken, yüzde 8,9'u CHP ile, yüzde 5.2'si HDP ile koalisyon kurulmasını istediklerini belirtti.

Buna karşılık CHP seçmeninin yüzde 55,4'ü HDP ile koalisyon kurulmasını isterken,HDP seçmenini de yüzde 25 oranında CHP ile koalisyon kurulmasını istedi. HDPseçmenin yüzde 41.5'i de "AK Parti hariç fark etmez" cevabını verdi.
Kaynak:YeniAkit

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Ak Partili Gençlerden Vali Tuna’ya Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com