Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset SDE'den KCK Analizi

SDE'den KCK Analizi

Giriş Tarihi: 8 Ağustos 2011 Pazartesi 13:39
SDE'den KCK  Analizi

Stratejik Düşünce Enstitüsü, “KCK Örgütlenme Modeli ve Amacı” konulu bir analiz yayınladı. SDE Savunma Güvenlik Programı Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan çalışmada “KCK’nın Ortaya Çıkış Süreci”, “KCK’nın Kuruluş Amacı ve Misyonu”, “KCK’nın Örgütlenme Modeli ve Yapısal Özellikleri” ve “KCK Operasyonları ve Davaları Sürecine Yaklaşımlar” başlıkları kendine yer buldu.

 

 

“KCK Örgütlenme Modeli ve Amacı” başlıklı analizin yönetici özeti aşağıdadır;

 

Kürdistan Topluluklar Birliği - Koma Civakên Kurdistan (KCK), her ne kadar ülke gündemine 2009 yılında yapılan KCK Operasyonları ve sonrasında Diyarbakır Adliyesi’nde görülmeye başlanan KCK davasıyla girmiş olsa da, aslında KCK’nın kuruluşu 2005 yılına kadar uzanmaktadır.

 

KCK operasyonları ve davaları, kamuoyunda çeşitli yönleriyle değişik şekillerde algılanmış ve farklı tepkilerle karşılanmıştır. Özellikle operasyonların yapılış biçimi, operasyonlara konu olan bazı kişilerin siyasi kimlikleri, KCK’nın PKK’nın bir parçası olup olmadığı ve dolayısıyla bir terör örgütü olarak görülüp görülemeyeceği, yargılananların duruşmalarda anadilde savunma yapma talepleri ve bu taleplerin farklı mahkemelerce farklı şekilde karşılanması, bu operasyonların ve davaların Kürt hareketinin demokratikleşmesi önünde bir engel teşkil ettiği iddiaları ya da tam aksine KCK’nın özü itibariyle Stalinist bir yapı olduğu ve Kürt hareketinin demokratikleşmesine engel olduğu yönündeki iddialar gibi hususlar kamuoyunda sıklıkla gündeme gelmiş ve hararetli bir şekilde tartışılmıştır.

 

Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün hazırlamış olduğu bu analiz tüm yönleri ile KCK yapısını basına yansıyan ve yansımayan yönleri ile derinlemesine inceleyerek, kamuoyunda da sıkça dile getirilen KCK ile ilgili sorulara cevap aramaktadır.

 

“KCK ÖRGÜTLENME MODELİ VE AMACI” ANALİZİNİN PDF VERSİYONUNU OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Ak Partili Gençlerden Vali Tuna’ya Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com