Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa SBS'de Başörtülülere Müfetiş Mudahalesi

SBS'de Başörtülülere Müfetiş Mudahalesi

Giriş Tarihi: 6 Haziran 2011 Pazartesi 03:51
SBS'de Başörtülülere Müfetiş Mudahalesi

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, kentte gerçekleştirilen Seviye Belirleme Sınavında (SBS) bazı müfettişlerin sınava başörtülü gelen öğrencilere müdahale ederek, gerginliğe neden olduğunu iddia etti.


     Coşkun, yaptığı yazılı açıklamada, 4-5 Haziran'da yapılan 7. ve 8. sınıfların girdiği SBS'den önce, ''Sınavın huzurlu bir ortamda yapılması, öğrencilerin motivasyonlarını olumsuz etkileyebilecek bütün faktörleri minimize etmek için'' bina sınav sorumlularıyla bir toplantı yapıldığını hatırlattı.
     Toplantıyı düzenleyen Bakanlık yetkililerinin gerekli duyuru ve uyarılarını yaparken, kılık kıyafetle ilgili sınava başörtülü olarak gelen kız çocuklarının ''sınava alınmalarını ve tutanak tutulması'' gerektiğini belirttiklerini ifade eden Coşkun, şunları kaydetti:
     ''Ancak aldığımız duyumlar, sınavın uygulanması esnasında okullarda görevli sınav sorumlularıyla, bazı eğitim müfettişlerinin farklı uygulamalara gittiği yönündedir. Bazı okullarımızda başörtülü kız öğrencilerin sınav salonları önünde baskıya maruz kaldıkları, bu sebeple bir iki okulda salon görevlileriyle okul yetkilileri ve eğitim müfettişleri arasında tartışma yaşandığı, hatta bir eğitim müfettişinin bir ilköğretim okulunda kızların başındaki başörtüye hakaret ederek, çekmeye çalıştığı ve kızı lavaboya gönderdiği, aynı kişinin sınav ortasında onlarca kız çocuğunu sınavdan alıkoyarak lavaboya gönderdiği, kızlarımızın maruz kaldıkları bu uygulama neticesinde ağlayarak sınavlarına devam etmeye çalıştıkları bilgisi sendikamıza iletilmiştir. Hak ve özgürlüklerin önünde set oluşturmaya çalışan zihniyetlerin, değişimi kabullenememesi ne yazık ki burada da karşımıza çıkmıştır. Yaşları 14-15'i geçmeyen minik yavruların bu şekilde mağdur edilmeye çalışılmaları, milletin hassasiyetlerinin bu denli kaşınmaya çalışılması artık çok eskilerde kaldığını umut ettiğimiz, kirli tezgahların son çırpınışlarıdır. Deşifre edilmiş bazı zihniyetler istese de istemese de, bu ülkede özgürlüklerin penceresi açılmıştır ve umut ediyoruz bir daha kapanmayacaktır.''
     Sınavlarda mağdur edildiğini iddia eden öğrencilerin ailelerine istemeleri halinde hukuki danışmanlık hizmeti sunulacağını bildiren Coşkun, ''Eğer bize iletilen şikayetler doğruysa, velilerimizin olayın soruşturulmasını isteme hakları saklıdır. Şanlıurfa Eğitim-Bir-Sen olarak, bu hakkın kullanılması konusunda gerekli sorumluluğu almaya hazırız'' dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com