Advert
Advert
Advert

SBS'de Başörtülülere Müfetiş Mudahalesi

SBS'de Başörtülülere Müfetiş Mudahalesi
SBS'de Başörtülülere Müfetiş Mudahalesi

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, kentte gerçekleştirilen Seviye Belirleme Sınavında (SBS) bazı müfettişlerin sınava başörtülü gelen öğrencilere müdahale ederek, gerginliğe neden olduğunu iddia etti.


     Coşkun, yaptığı yazılı açıklamada, 4-5 Haziran'da yapılan 7. ve 8. sınıfların girdiği SBS'den önce, ''Sınavın huzurlu bir ortamda yapılması, öğrencilerin motivasyonlarını olumsuz etkileyebilecek bütün faktörleri minimize etmek için'' bina sınav sorumlularıyla bir toplantı yapıldığını hatırlattı.
     Toplantıyı düzenleyen Bakanlık yetkililerinin gerekli duyuru ve uyarılarını yaparken, kılık kıyafetle ilgili sınava başörtülü olarak gelen kız çocuklarının ''sınava alınmalarını ve tutanak tutulması'' gerektiğini belirttiklerini ifade eden Coşkun, şunları kaydetti:
     ''Ancak aldığımız duyumlar, sınavın uygulanması esnasında okullarda görevli sınav sorumlularıyla, bazı eğitim müfettişlerinin farklı uygulamalara gittiği yönündedir. Bazı okullarımızda başörtülü kız öğrencilerin sınav salonları önünde baskıya maruz kaldıkları, bu sebeple bir iki okulda salon görevlileriyle okul yetkilileri ve eğitim müfettişleri arasında tartışma yaşandığı, hatta bir eğitim müfettişinin bir ilköğretim okulunda kızların başındaki başörtüye hakaret ederek, çekmeye çalıştığı ve kızı lavaboya gönderdiği, aynı kişinin sınav ortasında onlarca kız çocuğunu sınavdan alıkoyarak lavaboya gönderdiği, kızlarımızın maruz kaldıkları bu uygulama neticesinde ağlayarak sınavlarına devam etmeye çalıştıkları bilgisi sendikamıza iletilmiştir. Hak ve özgürlüklerin önünde set oluşturmaya çalışan zihniyetlerin, değişimi kabullenememesi ne yazık ki burada da karşımıza çıkmıştır. Yaşları 14-15'i geçmeyen minik yavruların bu şekilde mağdur edilmeye çalışılmaları, milletin hassasiyetlerinin bu denli kaşınmaya çalışılması artık çok eskilerde kaldığını umut ettiğimiz, kirli tezgahların son çırpınışlarıdır. Deşifre edilmiş bazı zihniyetler istese de istemese de, bu ülkede özgürlüklerin penceresi açılmıştır ve umut ediyoruz bir daha kapanmayacaktır.''
     Sınavlarda mağdur edildiğini iddia eden öğrencilerin ailelerine istemeleri halinde hukuki danışmanlık hizmeti sunulacağını bildiren Coşkun, ''Eğer bize iletilen şikayetler doğruysa, velilerimizin olayın soruşturulmasını isteme hakları saklıdır. Şanlıurfa Eğitim-Bir-Sen olarak, bu hakkın kullanılması konusunda gerekli sorumluluğu almaya hazırız'' dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!