Advert
Advert
Advert

Savaşların değişmeyen mağdurları: Çocuklar

Suriye'nin Kobani kentinde 40 gündür YPG ile IŞİD arasında yaşanan çatışmalar sürerken savaşın değişmeyen mağduru yine çocuklar oldu.

Savaşların değişmeyen mağdurları: Çocuklar
Savaşların değişmeyen mağdurları: Çocuklar

 Suriye’nin Kobani kentinde YPG ile IŞİD arasında yaşanan çatışmalardan kaçarak Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine sığınan mülteciler, hayata tutunmaya çalışıyorlar. Çatışama sesleri ilçe merkeziden duyulurken, kurşunların zaman zaman Türkiye topraklarına düştüğü görüldü.

Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi tarafından olayların başladığı günden itibaren çadır kentlerden gelen talepler değerlendirilerek, koordineli bir şekilde yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya devam ediliyor.

Bu arada savaşın değişmeyen mağduru yine kadınlar ve çocuklar oldu. Kent merkezine yaklaşık 6 km. uzaklıkta bulunan YİBO bahçesinde oluşturulan parkta oyun oynayarak zamanlarını geçiren çocuklar, en çok okullarını özlediklerini ifade ediyorlar. Savaştan kaçtıklarını dile getiren çocukların yüzlerinde belirginleşen çaresizlik savaştan ne kadar etkilendiklerini gözler önüne seriyor.

Çadır kentte kalan ve isminin yazılmasını istemeyen Kobanili bir kadın, çocuklarıyla beraber perişan olduklarını ifade ederek, “4 tane çocuğum var, en küçükleri 3 yaşında… Çocuklarımla beraber perişan olduk. Önümüz kış, çocuklar ikide bir hasta oluyorlar. Her gün ‘Anne ev ne zaman döneceğiz.’ diyorlar. Tabi bugün yarın diyerek oyalıyorum onları… Ne zamana kadar oyalayabilirim onları bilemiyorum. Çocuklar evlerini özlüyor, bizler de özlüyoruz tabi. Savaş, bize felaketten başka bir şey getirmedi. Allah, kimsenin hakkını bırakmaz, bizim de hakkımızı bırakmayacak.” diye konuştu. (M. Salih Keskin/Adnan Oğuz/Cihat Şayık – İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!