Reklamı Geç
Advert
Advert

"Savaşlarda bile camilere dokunulmuyor"

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşanan çatışmalarda camilerin hedef alınması ve bazı camilerin ibadete kapatılmasına Cuma Namazı'ndan sonra tepki gösteren halk, savaşlarda dahi camilere dokunulmadığına dikkat çekti.

Diyarbakırlılar tarihi Ulu Camiinde kıldıkları Cuma Namazı’ndan sonra,  Sur ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağından dolayı yaşanan çatışmalarda camilerin hedef alınması ve bazı camilerin ibadete kapatılmasına tepki göstererek,  savaşlarda dahi camilere dokunulmadığının altını çizdiler.

Sur ilçesinin 6 mahallesinde devam eden sokağa çıkma yasağından dolayı yaşanan çatışmalarda kutsal değerlerin hedef alınmasına halk tepki göstererek, sivil halkın zarar görmeden çukurların derhal kapatılmasının gerektiğini belirttiler.

“Allah camileri yakanları kahretsin”

Cuma Namazı’ndan sonra tepkisini dile getiren Fuat Açar, “Yapılan olaylarda camilerin yakılması büyük bir yanlıştır. Dinimiz bunları tavsif etmemektedir. Allah cami yakanları ve kapatılmasına sebep olanları kahretsin. Tarihte pek çok savaş oldu camiler yakılmadı ama günümüzde şimdi bu fasıklar tarafında camilerimiz hem de tarihi camilerimiz yakıldı. Umarım bu olaylar bir an önce biter memlekete; huzur, barış ve esenlik gelir.” dedi.

Her dönemde bilinçsiz ve şuursuz insanlar tarafından Diyarbakır’ın tarihi dokusuna ve manevi değerlerine zarar verildiğine ve saldırı yapıldığına dikkat çeken Cemal Acer ise, “Diyarbakır halkı yani biz bu değiliz, son aylarda yaşananlar Diyarbakır ve halkı ile hiçbir alakası yoktur. İnşallah halk olarak bu sıkıntılı günleri atlatacağız ve kısa sürede bu illetten kurtulacağız. Vurmak, kırmak ve hendek kazmakla bu işler olmaz. Bu olaylar kontrollü bir şekilde sivil halka zarar vermeden çözülmelidir.” İfadelerine yer verdi.

“Camilerin kapatılmasına ve yakılmasına kesinlikle karşıyız”

Camilerin kapatılmasına ve yakılmasına sert tepki gösteren Mehmet Salih Sarkmaz ise, “ Camilerin ve kiliselerin yakılmasına kesinlikle karşıyız. Sur’da cami ve kilise arası 20 metre mesafe yok, neden cami yakıldı da kilise yakılmadı, doğal olarak insan bundan dolayı şüpheleniyor. Cami yakanlar ve kapatanlar bizi İslam’dan uzak durmamızı istiyorlar.” İfadelerini kullandı. (Emrah Deniz, M. Hüseyin Temel-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi