Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Savaşlarda bile camilere dokunulmuyor"

"Savaşlarda bile camilere dokunulmuyor"

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşanan çatışmalarda camilerin hedef alınması ve bazı camilerin ibadete kapatılmasına Cuma Namazı'ndan sonra tepki gösteren halk, savaşlarda dahi camilere dokunulmadığına dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 1 Ocak 2016 Cuma 18:00

Diyarbakırlılar tarihi Ulu Camiinde kıldıkları Cuma Namazı’ndan sonra,  Sur ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağından dolayı yaşanan çatışmalarda camilerin hedef alınması ve bazı camilerin ibadete kapatılmasına tepki göstererek,  savaşlarda dahi camilere dokunulmadığının altını çizdiler.

Sur ilçesinin 6 mahallesinde devam eden sokağa çıkma yasağından dolayı yaşanan çatışmalarda kutsal değerlerin hedef alınmasına halk tepki göstererek, sivil halkın zarar görmeden çukurların derhal kapatılmasının gerektiğini belirttiler.

“Allah camileri yakanları kahretsin”

Cuma Namazı’ndan sonra tepkisini dile getiren Fuat Açar, “Yapılan olaylarda camilerin yakılması büyük bir yanlıştır. Dinimiz bunları tavsif etmemektedir. Allah cami yakanları ve kapatılmasına sebep olanları kahretsin. Tarihte pek çok savaş oldu camiler yakılmadı ama günümüzde şimdi bu fasıklar tarafında camilerimiz hem de tarihi camilerimiz yakıldı. Umarım bu olaylar bir an önce biter memlekete; huzur, barış ve esenlik gelir.” dedi.

Her dönemde bilinçsiz ve şuursuz insanlar tarafından Diyarbakır’ın tarihi dokusuna ve manevi değerlerine zarar verildiğine ve saldırı yapıldığına dikkat çeken Cemal Acer ise, “Diyarbakır halkı yani biz bu değiliz, son aylarda yaşananlar Diyarbakır ve halkı ile hiçbir alakası yoktur. İnşallah halk olarak bu sıkıntılı günleri atlatacağız ve kısa sürede bu illetten kurtulacağız. Vurmak, kırmak ve hendek kazmakla bu işler olmaz. Bu olaylar kontrollü bir şekilde sivil halka zarar vermeden çözülmelidir.” İfadelerine yer verdi.

“Camilerin kapatılmasına ve yakılmasına kesinlikle karşıyız”

Camilerin kapatılmasına ve yakılmasına sert tepki gösteren Mehmet Salih Sarkmaz ise, “ Camilerin ve kiliselerin yakılmasına kesinlikle karşıyız. Sur’da cami ve kilise arası 20 metre mesafe yok, neden cami yakıldı da kilise yakılmadı, doğal olarak insan bundan dolayı şüpheleniyor. Cami yakanlar ve kapatanlar bizi İslam’dan uzak durmamızı istiyorlar.” İfadelerini kullandı. (Emrah Deniz, M. Hüseyin Temel-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Birecik’te Toz Esrar Yaklanadı: 2 kişi tutuklandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com