Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Savaşlar da bile mabedlere saldırı yapılamaz"

"Savaşlar da bile mabedlere saldırı yapılamaz"

Diyarbakır'da yaşanan çatışmalarda Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii'nin ateşe verilerek yakılmasına sert tepki gösteren Bitlis BEST-DER, savaşlarda bile mabedlere dokunulamayacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2015 Salı 15:36

Diyarbakır’da yaşanan çatışmalarda tarihi Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii’nin yakılmasına STK’lardan tepkiler gelmeye devam ediyor. Yaşanan çatışmalarda en fazla zararı sivil halk ve tarihi mabedlerin gördüğünü dile getiren Bitlis Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma (BEST-DER) Yönetim Kurulu, Diyarbakır'ın tarihi ve en büyük manevi değerlerinden olan Fatih Paşa Camii’nin yakılması başta Diyarbakırlı Müslümanlar olmak üzere tüm Müslümanları üzdüğü vurgulandı.

BEST-DER Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Kürdistan’da huzur istemeyen şer odaklarının ve onların yerli piyonları tarafından camilerimize, medreselerimize ve tarihi mekânlarımıza yönelik yapılan alçakça saldırıları kabul etmiyor ve bu saldırıları lanetlediğimizi belirtmek isteriz.”

“Süren çatışmalar; Kur’an kursları, medreseler ve tarihi mekânlarımız olmak üzere birçok yeri ya harabeye çevirmiş ya da kapanır duruma getirmiştir.” denilen açıklamanın devamında,  “Yaşanan çatışmaların şehirlere indirilmesi ve şehrin birçok bölgesinde hendeklerin kazılması, bölge halkının mağduriyetini artırmış ve bölge ekonomisine büyük darbe vurmuştur. Çatışmaların bir an evvel durdurulması ve halkımızın ibadethanelerinin cephaneliklere dönüştürülmesine derhal son verilmelidir.” ifadelerini kullanıldı.

Açıklamanın sonunda ise halkın maddi ve manevi değerlerine karşı yapılan saldırılara karşı tüm Müslümanların, camiaların, âlimlerin ve kanaat önderlerinin sorumluluk alması çağrısı yapıldı.  (Şükrü Tontaş-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da turizme bir adım daha: Turizm zabıtası kuruldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com