Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Savaş uçakları Kandil ve Zap'ı bombalıyor

Savaş uçakları Kandil ve Zap'ı bombalıyor

Giriş Tarihi: 17 Ağustos 2011 Çarşamba 22:47
Savaş uçakları Kandil ve Zap'ı bombalıyor

Hakkari’de meydana gelen saldırı üzerine Diyarbakır’dan kalkan Türk savaş uçakları, PKK’nın Kuzey Irak’ta bulunan Kandil ve Zap’taki kamplarını bombalıyor.

Hakkari’nin Yüksekova ve Çukurca İlçelerinde akşam saatlerinde yoğun hava hareketliliği yaşandı. Hakkari’de sabah saatlerinde PKK tarafından düzenlenen saldırıdan sonra operasyonlara başlayan Türk savaş uçakları, Kuzey Irak’taki PKK ve PJAK teröristlerin denetimindeki Kandil ve Zap bölgelerini bombalamaya başladı.

PKK’ya yakın internet siteleri uçakların başta Kandil Dağı olmak üzere, Türkiye-İran sınırındaki Hinere, Türkiye sınırına yakın olan Zap, Hakurk kamplarını bombaladığını duyurdu.

Karanlık nedeniyle sayıları belli olmayan uçakların Irak sınırına doğru gittikleri görüldü. Bölgedeki askeri hareketlilik devam ederken, Hakkari’nin Yüksekova ve sınırdaki Çukurca İlçesinde saat 20.45 itibaren yoğun bir hava hareketliliği yaşanıyor. Yüksekova ve Çukurca semalarından geçen ve gecenin karanlığında sayıları belli olmayan uçakların, Irak sınırına doğru gittikleri gözlendi.

Diyarbakır 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü’nden bu akşam ard arda F-16 savaş uçakları havalandı. Bu arada Malatya’da da askeri helikopterler sürekli havalanıyor.

Jetlerin, sınırı geçerek terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’ta bulunan kamplarını bombaladığı ileri sürüldü.

Ancak, resmi makamlar henüz PKK kamplarının bombalandığını doğrulamadı.

Öte yandan PKK’ya yakınlığı ile bilinen ANF’nin Kandil’deki muhabirinin iddiasına göre, saat ile 21:00’da başlayan bombardımana 15 savaş uçağının katıldığını bildirdi.

Bombardımana katılan savaş uçaklarının Irak havasahasına dikine kat etmek yerine İran üzerinden uçarak Kandil’i bombaladığı bildirildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Türk uçakları Kandil’i İran hava sahasından girerek bombaladı. Özellikle Kandil’de çok sayıda köy ve zom’un Türk uçakları tarafından vuruldu.

Günlerdir Türkiye’de sınır ötesi operasyon tartışılırken, Diyarbakır ve Malatya’dan kalkan TSK’ya ait savaş uçaklarının Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi’nde PKK kamplarının bulunduğu Kandil ile Zap bölgesini bombaladığı bildirildi.

Yapılan yoğun keşif uçuşlarından sonra bu akşam saatlerinde savaş uçaklarının alanda alçak uçuş yaptı. Savaş uçaklarının akşam saat 21.00 sularında da Kandil bölgesinde bulunan Kozine, Zergele, Dola Akoyan, Dola Balayan, Suredi, Şehit Harun ve Şehit Rojhat kırsalını bombaladığı bildirildi.

Hava saldırısının 13 uçakla yapıldığı belirtilirken, hava saldırısı öncesi tüm bölgede elektriğin kesildiği kaydedildi. Aynı saatlerde Zap’ın Şêkefte Birindara ve Cudi Tepesi’nin de savaş uçaklarıyla vurulduğu bildirildi. Xinere ve Sideka bölgesinde de savaş uçakların uçtuğu kaydedildi.

Aynı zamanda Yüksekova hava sahasından çok sayıda savaş uçağının bölgeye gittiği bildirildi.

Kandil’in yanısıra Türk savaş uçaklarının Zap’ın da bombalandığı ve alçaktan uçuş yapıldığı bilgileri geliyor.

DÜNYA BÜLTENİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com