Advert
Advert
Advert

Savaş tezkeresi Meclis'te

Akçakale'deki saldırının ardından tezkere için imzalar tamamlandı ve görüşülmesi için TBMM'ye gönderildi. Teskerenin görüşüldüğü kapalı oturum şı sıralarda başladı.

Savaş tezkeresi Meclis'te
Savaş tezkeresi Meclis'te

Akçakale'deki saldırının ardından Meclis Suriye gündemiyle özel oturumda toplandı. TBMM bugün saat 10.00'da başlayan toplantıda Suriye ile Irak tezkereleri görüşülecek. Bu oturum kapalı yapılacak.

Akçakale'ye düşen bomba Ankara'yı harekete geçirdi. NATO Güvenlik Konseyi kararının hemen ardından Başbakanlık'tan Suriye ile ilgili tezkere kararı alındığı ve Bakanlar Kurulu'nda imzalar tamamlanarak Meclis'e gönderildiği duyruldu.

KRİTİK GÖRÜŞME

Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki görüşmelerini yarıda kesen Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Genelkurmay İkinci Başkanı Hulusi Akar ile bir araya geldi.

Nefeslerin tutularak takip edildiği kritik zirve sonrasında açıklama yapıldı ve Suriye için "Gerektiğinde kullanılmak üzere" ibareli tezkere kararı alındığı, bakanlar kurulunda imzalar tamamlanarak Meclis'e gönderildiği duyruldu.

CHP KARARINI VERDİ

CHP tezkere konusunda tavrını belirlemek için kapalı grup toplantısına girdi. Toplantıya girmeden önce CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu Akçakale açıklamasında, " Türkiye güçlü devlet. Türkiye sağduyulu davranmalı." dedi.

Kapalı grup toplantısı sonrası CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, savaş tezkeresi olduğu için hayır deme kararı aldıklarını açıkladı.

MHP'NİN KARARI MERAK EDİLİYOR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün gece boyunca kurmaylarıyla 'çoklu senaryolar' üzerinden enine boyuna bir değerlendirme toplantısı yaptı. Bugün de parti yöneticileri yeniden bir araya gelerek, hükümetin gerekçesi doğrultusunda bir değerlendirme daha yapacak.

51 milletvekili bulunan MHP'nin Grup Başkan Vekili Oktay Vural, "Türkiye'nin Suriye politikasında geldiği safha çok boyutlu ve çok dikkatli olmamızı gerektiriyor. Hükümetin gerekçesi yeni ortaya çıktı ama biz dün gece bazı senaryolar altında değerlendirmeler yaptık. Hem kendi bilgilerimiz, hem dış dünyadaki gelişmeleri takip ediyoruz" dedi. MHP'nin Türkiye'nin milli menfaatlerini dikkate alacak bir tavır alacağını vurgulayan Vural, ancak bu tavrı belirlerken çok dikkatli olduklarını bir kez daha tekrarladı. Vural, tezkere konusunda partinin grup kararı alıp almayacağı sorumuza ise, henüz bu konuda karar vermedikleri belirtti.

BDP HAYIR DİYECEK

BDP adınan bir açıklama yapan Pervin Buldan tezkereye 'hayır' diyeceklerini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle