Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Satranç tarihi kökten değişecek! Satranç ilk olarak nerede ortaya çıkmış?

Satranç tarihi kökten değişecek! Satranç ilk olarak nerede ortaya çıkmış?

yapılan son kazılar, satranç tarihini kökten değiştirecek gibi görünüyor. Satranç oyunu ilk olarak nerede ortaya çıkmış? satranç daha önce milattan sonra 5 ve 6 yüzyıllar arasında Hindistan’da ortaya çıktığı düşünülüyordu. satrançla ilgili tarih bilginizi kökten değiştirecek gerçek Şanlıurfa'da ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2016 Pazartesi 13:08
Satranç tarihi kökten değişecek! Satranç ilk olarak nerede ortaya çıkmış?

yapılan son kazılar, satranç tarihini kökten değiştirecek gibi görünüyor. Satranç oyunu ilk olarak nerede ortaya çıkmış? satranç daha önce milattan sonra  5 ve 6 yüzyıllar arasında Hindistan’da ortaya çıktığı düşünülüyordu. satrançla ilgili tarih bilginizi kökten değiştirecek gerçek Şanlıurfa'da ortaya çıktı.

Şanlıurfa kent merkezine  yaklaşık 22 km mesafede bulunan bilinen en eski kült merkezi Göbeklitepe’de yapılan son kazılar, satranç tarihini kökten değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere satrancın milattan sonra  5 ve 6 yüzyıllar arasında Hindistan’da ortaya çıktığı düşünülüyordu. Göbeklitepe’nin tarihi ise milattan önce 9500li yıllara kadar uzanıyor. Yani Hindistan’dan yaklaşık 10.000 yıl kadar önce Anadolu topraklarında satranç oynandığına dair artık kanıtlar var.

Kazı başı Ahmet Tamkazar’ın Şahtung Arkeoloji ekibine yaptığı açıklamalara göre, yapılan kazılarda satranç takımıyla birlikte, iki kişiye ait kemikler ve çeşitli silahlar bulundu. Ahmet Tamkazar’a göre bu kemikler, Göbeklitepe’yi korumakla görevli iki muhafıza ait ve bu kişiler oyuna daldıkları için saldırıyı fark edemeyerek, öldürülmüşler. Şahtung ekibi olarak bilinen ilk satranç şehitlerini saygıyla anıyoruz.
MEHMET KIZILKAYA/pikninsatrancı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da turizme bir adım daha: Turizm zabıtası kuruldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com