Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Şark Medreselerinde Dil ve Eğitim

Şark Medreselerinde Dil ve Eğitim

Şanlıurfa Yazarlar Birliğinde bu haftaYrd.Doç Dr. Cüneyd Gökçe’nin sunumuyla “Şark Medreselerinde Dil ve Eğitim” konusu tartışıldı.

Giriş Tarihi: 16 Şubat 2013 Cumartesi 21:06
Şark Medreselerinde Dil ve Eğitim

Her hafta Geleneksel olarak Şanlıurfa Balıklıgöl Rızvaniye Külliyesinde düzenlenen ve sadece Şanlıurfa Yazarlar Birliği üyelerinin katıldığı Cuma gecesi sohbet toplantılarında bu hafta Harran Üniversitesi İlahiyat bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç Dr. Cüneyd Gökçe sunumuyla 'Şark Medreselerinde Dil ve Eğitim" konusu tartışıldı.


Geçmişte bir çok köyde medreselerin olduğunu,  o medreselere kayıt için gelen öğrencilerin “Fakke”  olarak medreseye kabul edildiklerini söyleyen Yrd.Doç Dr. Cüneyd Gökçe; “Bu öğrencilerin tüm masrafları Aişeleri köylü tarafından karşılanırdı. Sabah ve akşam olmak üzere iki öğün yemek için önceden belirlenen evlere giden öğrenciler, getirdikleri yemekleri bir arada yiyerek tam bir dayanışma örneği sergilenirdi” dedi.


Doğuda ders veren Müderrislere Seyda dendiğini söyleyen Gökçe, öğrencileri de ilk başlayan için kullanılan tabirin Fakke, sonra derslerde ilerledikçe Talip ve en son dereceye gelen öğrenciye de Mela (Arapça İllimle dolu anlamına geliyor) denildiğini aktardı.

Medrese eğitimi ile bugünkü eğitimi karşılaştırıldığında her iki sistemin eksikleri olduğunu söyleyen Gökçe; “özellikle medrese hocalarının çok fedakârca sabahtan akşama kadar hiç bıkmadan ve dinlenmeden öğrencileriyle bire bir ilgilenirdi. Bugün ki eğitimde bu derece samimi ve bire bir ders verme yok. Bir de o zaman ki öğrencilerin gönüllülük esasına göre okudukları için müthiş bir şekilde verimli olurdu. Yatılı olarak kaldığımız için 6 kişi bir yatağı paylaşırdı. Ama yinede çok lezzet vericiydi. Derslerde sıkılma olmazdı. Bir de medrese öğrencileri için hiç “boş zaman” kavramı olmazdı” dedi.

Geceye yazarlar birliği üyeleri katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com