Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Şanlıurfa'ya Mürşitpınar Müjdesi

Şanlıurfa'ya Mürşitpınar Müjdesi

Giriş Tarihi: 7 Nisan 2011 Perşembe 18:36
Şanlıurfa'ya Mürşitpınar Müjdesi


“Suruç Ovası Sağ ve Sol Sahil Sulama Projesi”nin temel atma töreni için Şanlıurfa’ya gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ile birlikte Suruç’ta kapalı durumda bulunan Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu.

 

Sınırın Suriye tarafında bulunan yetkililerle de kapının açılmasıyla ilgili görüşen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ile birlikte sınırın Türkiye tarafında bulunan Mürşitpınar Köyü’ne de uğradı. Burada bulunan vatandaşlarla sohbet eden Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, daha sonra Vali Nuri Okutan ile birlikte Suruç Ovası Sağ ve Sol Sahil Sulama Projesi”nin temel atma töreni için Suruç’a geri döndü.

 

Veysel Eroğlu burada Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın açılmasıyla ilgili bir açıklama yaparak,  “Günlerce vize kuyruğunda beklerdi vatandaşlarımız ama artık vizeler kalktı. Diğer kapılar açıldı… Mürşitpınar Sınır Kapısı da önemli. Buraya gelemeden önce bu kapıya gidip yetkililerle görüşerek, bu kapının da açılması konusunda mutabakata vardık. Gerekli talimatları da Valimize verdik yolların yapılması konusunda çok muhteşem bir kapı yapılacak. Başbakanımıza bu konuyu bildirerek, Suriye’deki yetkililerle temas kurup en kısa zamanda bu kapının da hizmete açılması yönünde elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Bizzat Suriyelilerle görüştük, kucaklaştık. Bu konuda yapılması gerekenler neyse yapacağız bir hemşeriniz olarak boynumun borcudur. Suriyeli vatandaşlara sorduk ‘Sizde kapının açılmasını istiyor musunuz’ diye ‘Biz kucaklaşmak istiyoruz karşı taraftaki kardeşlerimizle birleşmek istiyoruz’ dediler. Bu konunun takipçisi olacağız” dedi.

 

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ise, Suruçluların birçok özelliğinin bulunduğunu belirterek, “Suruçluların çok önemsediği iki sorun var. Bunlardan biri su meselesi diğeri ise Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın açılmasıdır. Biraz önce Sayın Bakanımızla birlikte kapıya gittik. Şanlıurfa kadim bir medeniyetler merkezidir. Suruç’uyla, Birecik’iyle, Viranşehir’iyle, Siverek’iyle, Harran’ıyla, Halfeti’siyle… Ama Suruç’umuzu Suruç yapan, Hayatı Suruci’nin; Hayati Harrani’nin, Hayati Memruci’nin aynı dünyanın, aynı jenerasyonun temsilcileri olduğunu buradan belirtmeliyim. Hayati Suruci’nin memleketi Suruç bu tarafta; Hayati Harrani’nin memleketi Harran bu tarafta; ama Hayati Memruci’nin memleketi Memruc şehri de Suriye tarafında. Suriye ile olan sınırımız hep aramızda bir engel teşkil etti. Hâlbuki bizim orada akrabalarımız, gönül dostlarımız, bizden bir parçamız da vardı. İnşallah Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın açılışıyla gönüller de birleşecek. Hayati Harrani de Hayati Suruci de Hayati Memruci de birleşmiş olacak. Buna vesile ve gönülden destek olduğunuz için buradan Suruçlular adına, hemşerilerim adına bir kez daha hem Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, hem Başbakan Yardımcımız Sayın Hayati Yazıcı’ya ve size teşekkürü bir borç telakki ediyorum.

 

Suruçlulara güvenin. Suruçlular çalışkan insanlar. Hem Şanlıurfa’nın hem Gaziantep’in hem Türkiye’nin motoru olabilecek güçteler. Hali hazırda öyle gayretleri var. Ama bu suyun gelmesiyle birlikte hem ürün deseni değişecek, hem zenginliğimize zenginlik katacağız ve tekrar geleceğin büyük Türkiye’sine Şanlıurfa ve Suruç büyük omuzlar verecektir” şeklinde konuştu.

 

Halep Heyetiyle Mürşitpınar Sınır Kapısı Toplantısı Yapıldı

 

Mürşitpınar – Aynel Arap Sınır Kapısı’nın açılışıyla ilgili olarak görüşmeler yapmak üzere Halep Valiliği’nden Hudut Şubesi Reisi Şeyh Ali Başkanlığında 5 kişilik heyet Şanlıurfa Valiliğini ziyaret etti.

 

Heyet ile Vali Yardımcısı Bahri Tiryaki başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen görüşmede, Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın fiziki alt yapısının en kısa sürede tamamlanması, modern gümrük binasının tesis edilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Sınır kapısının açılmasında karşılıklı iyi niyeti ve kararlığın vurgulandığı toplantının ardından Halep’ten gelen Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa Valiliği derneklerle toplantı yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com