Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'nın Sur Kapıları

Şanlıurfa'nın yetiştirdiği önemli fotoğraf sanatçılarından olan Yasin Küçük'ün "Mazide Kalan Şehir Urfa" adlı kitapta yer alan Şanlıurfa'nın önemli şehir kapıları...

Şanlıurfa'nın Sur Kapıları
Şanlıurfa'nın Sur Kapıları

"Mazide Kalan Şehir Urfa" adlı kitapla Şanlıurfa'ya ait bir çok değeri gün yüzüne çıkaran Yasin Küçük, Şanlıurfa Sur Kapılarının 100 Yıl önceki fotoğraflarını da kitabında paylaşıyor.

İşte Urfa Sur Kapıları

Harran Kapısı,
Bey Kapısı,
Samsat Kapısı,
Saray Kapısı,
Dağyanı Kapısı
4. Murat Kapısı

Urfa surlarını Hz.İsa peygamberben önce yapılmış olduğu şu hadiseden bilinmektedir: Abgarlar döneminde kral Abgar cilt hastalığına yakalanınca çare arar ve hz.İsa’nın hastaları iyleştirdiğini duyar. Hz. İsa’ya mektup yazıp dinini kabul ettiklerini ve şehrine gelmesini ister. Hz. İsa bir cevap gönderir ve o cevap mektubunu büyütüp surlara asarlar. Pers ordularıda edessa’yı (urfa) almak için geldiklerinde bedenlerin (sur) sağlamlığı ve yüksekliğinden alamamışlardır. 1182 tarihinde Mısır Eyyubi Sultanı Salahaddin Eyyubi tarafından fethedildi. Eyyubiler urfa surlarını tamir ve onarım işlerini yapmışlardır. Urfa kapılarından bugün ayakta olan sadece Harran Kapıdır. diğer Urfa sur kapıları 1950 yıllından sonra tamamen tahrip edildiği anlaşılmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu