Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'nın Kuşlarını Yöre Esnafları Saydı

Şanlıurfa'nın Kuşlarını Yöre Esnafları Saydı
Şanlıurfa'nın Kuşlarını Yöre Esnafları Saydı


Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi  ve Doğa Derneği koordinasyonunda birçok kurum ve kuş gözlemcisinin katılımı ile Türkiye genelinde yürütülen Kış Ortası Sukuşu Sayımları’nı (KOSK) Urfa’da oto tamir ustası, döner ustası, kahvehaneci gibi çeşitli meslek gruplarından oluşan Şanlıurfa esnafı gerçekleştirdi.

Toplamda 54 bin 362 kuşun sayıldığı Urfa’daki sayımlarda ilk defa 16 birey Kılkuyruk kuşu görülerek kaydedildi. Sayım esnasında , Türkiye’de  bir tek Güney Fırat Vadisi ve çevresinde bulunan  Irak yedi kardeşi kuşundan 8 birey görülmesi kuş gözlemcilerini sevindirdi. Geçtiğimiz yıllarda  olduğu gibi Urfa’da en çok sayılan kuş türü ise 38.483 birey ile Sakarmeke oldu.

Tüm kuzey yarım küre ülkelerinin yanı sıra Edirne'den Van'a, Mersin'den Sinop'a kadar gerçekleştirilen sayımlar pek çok kurum tarafından destekleniyor. Bu yıl yapılan sayımlar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi, Trakus.org internet sitesi, Kuş Araştırmaları Derneği, Kuzey Doğa Derneği, İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği, Selçuk Üniversitesi Beyşehir Meslek Yüksekokulu, Doğa Kültür ve Yaşam Derneği ve üniversite toplulukları tarafından gerçekleşti.

Urfa’da ki kuş sayımlarını bu yıl yöre esnafları gerçekleştirdi. Sayımlarda Kahve işletmecisi , Döner ustası ve Oto tamircisi gibi farklı yöre esnaflarıyla yapıldı. 

Oto Tamir Ustası Salih ALOĞLU yaptığı açıklamada kuşların sağlıklı  doğanın en önemli göstergelerden biri olduğunu belirterek, “Kuşların sayısındaki azalma ve artmaların Urfa’da yaşayan insanların hayat kalitelerindeki artma ya da azalmasıyla çok yakın bir ilişkisi olduğunun farkındayız. Örneğin tarımda kullanılan ilaçlar nedeniyle kelaynaklar bugün tükenme noktasına geldi. Onların sayısı hızla azalırken bizler de ilaçlı besinler tüketerek hem sağlığımıza hem de topraklarımıza ve doğamıza zarar vermiş olduk. Kuşların sayısındaki artış ya da azalışları tespit etmek ve gerekli önlemleri de almamızı sağlayacağından buna geleceğimizi ilgilendiren bir konu olarak bakıyoruz” dedi.

Doğa Kültür ve Yaşam Derneği üyeleri organizasyonda yöre esnafının olması, bu tür doğa koruma çalışmalarına örnek olabilecektir dedi, Özellikle bir bölgede yapılacak doğa koruma çalışmalarında yörenin kendi halkının sahip çıkması ve yöre esnaflarının desteğiyle yapılmasının çok önemli olduğunu, ve diğer esnaf ve işletmeleri de kendi yaşam kaliteleri için doğa korumaya davet etti.

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle