Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa’nın ‘kara noktaları’ yok edildi mi?

CHP Şanlıurfa Denetmeni Prof.Dr.Demir, Şanlıurfa’da meydana gelen ölümlü trafik kazalarının her geçen yıl arttığını belirtti. İçişleri Bakanı Güler’e soru önergesi verdi: ‘Kazaların yoğun olarak yaşandığı yerlerde gerekli iyileştirmeler yapıldı mı?’

Şanlıurfa’nın ‘kara noktaları’ yok edildi mi?
Şanlıurfa’nın ‘kara noktaları’ yok edildi mi?

Şanlıurfa’da meydana gelen  ölümlü trafik kazaları soru önergesine dönüştü.


CHP Genel merkezinin görevlendirdiği Denetmen Milletvekili Prof.Dr.Nurettin Demir, İçişleri Bakanı Muhammer Güler’e soru önergesi verdi.  Bakandan 2011-2012 yıllarında Şanlıurfa’da meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları ile ölü ve yaralı sayısını soran Prof.Dr.Demir, kazaların büyük bir bölümünün belirli güzer-gahlarda yoğunlaştığına dikkat çekti.


Prof.Dr.Demir, şu sorulara yanıt verilmesini istedi;2011 ve 2012 yıllarında Şanlıurfa ilinde trafik kazalarının yoğunlaştığı bölgeler belirlenmiş midir? Belirlenmiş ise bu bölgeler hangi-leridir? Bu bölgelerdeki kazaların zaman aralıkları, sıklıkları ve maddi hasar miktarları ne kadardır? Bu bölgelerde yapılan incelemelerde, “kaza inceleme ve analiz konusunda uzman kişilere ve mühendislere” de yer verilmekte midir? Buralarda trafik kazalarını önlemeye ve tedbir almaya yönelik, herhangi bir iyileştirme çalışması yapılmış mıdır?  Yapılmışsa, bu çalışmalar nelerdir ve hangi bölgelerdedir?


2011 ve 2012 yıllarında Şanlıurfa'da meydana gelen kazaların bilinen nedenleri nelerdir? Bu kazalardan kaç tanesi yol kusurlarından kaynaklanmıştır? Yol kusurlarından kaynaklanan kazalar yüzünden devletin ve sorumlu kurumların, kazada mağdur olan vatandaşlara ya da yakınlarına ödediği tazminatlar var mıdır? Varsa miktarları ne kadardır?


2011 ve 2012 yılları arasında Şanlıurfa'daki trafik kazalarından kaçı emniyetsiz kamyon ve tır gibi ağır araçların trafikte seyretmesi yüzünden meydana gelmiştir? Bu konuda hangi önlemler alınacaktır? İlgili kurum ve kuruluşlar ile yerel yönetimler aracılığıyla, “yük ve yolcu taşımacılığında” karayolu ağırlığının azaltılarak, demiryolu kullanımının artırılması ile ilgili çalışmalar başlatılacak mıdır?”

Şanlıurfa Prof.Dr.Nurettin Demir trafik kazası ölüm kavşakları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır