Advert
Advert
Advert

Mevsimlik işçi çocukları için okullar bitti

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte ilçede iş imkanı olmadığı için farklı illere gidip mevsimlik işçi olarak çalışmak zorunda kalan öğrencilerin eğitimleri yarıda kalıyor.

Mevsimlik işçi çocukları için okullar bitti
Mevsimlik işçi çocukları için okullar bitti

 

Mevsimlik işçiler konusunda değerlendirmelerde bulunan Eğitim-Bir-Sen Hilvan Şube Başkanı Mehmet Altun, Nisan ayı ile başlayan mevsimlik iş sezonunda, öğrencilerin Ekim ayına kadar başka illere gidip çalışmak zorunda kaldıklarını, bu nedenle yaklaşık iki veya üç ay boyunca eğitimden uzak kaldıklarını belirtti.

Mevsimlik işçi sorunlarına değinen Altun, "Bizce ilçemizin ve bölgemizin en büyük sıkıntısı yurdun değişik bölgelerinden mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan ailelerin çocuklarının zamanında okula gelmemeleri oluşturmaktadır. Her yıl Nisan, bazen de Mayıs aylarında çalışmak için göç eden aileler, çocuklarını da ister istemez yanında götürmek zorunda kalıyorlar’’

Mevsimlik işçilik yapan öğrencilerin bu nedenden dolayı bir çok sınavdan geri kaldığını belirten Altun, bu durumun ilçede TEOG, YGS ve LYS sınavlarında başarının düşmesine ve psikolojik olarak da öğrencilerin başarısına engel olabildiğini vurguladı.

Altun, "Şu anda mevsimlik tarım işçiliği yapan öğrenciler psikolojik olarak da bundan etkilenebiliyor. Çünkü akranları okulda iken, çocuğun kendisi tarlada çalışıyor. Bu da öğrencilerin hayata eksi anlamda başlamasına neden oluyor.’’ diye konuştu.

Bu sorunun ekonomik durumlardan kaynaklandığını ve çözümünde ekonomik yollarla olabileceğini belirten Altun, "Bölgenin kalkınması için devlet destekli özel sektörde iş imkanlarının oluşturulması, bölgede zengin olan insanların bölge dışına yapacağı yatırımları bölgemizde yapmaları ve tarımsal sulamanın bir an önce gerçekleştirilmesidir. Çünkü bölge dışına çıkan ailelerin çoğu tarım sektöründe çalıştıklarından, aynı iş imkanları eğer burada sağlanırsa, bunlar bölge dışına gitmek yerine Hilvan'da çalışırlar. Böylece çocuklarını da yanlarında götürmek zorunda kalmazlar. Çocuklar da eğitim ve öğretimden mahrum bırakılmaz, böylece hem bölgemiz kalkınmış olur, hem mevsimlik göç ortadan kalkmış olur, hem de eğitim ve öğretim olarak çocuklar diğer arkadaşlarıyla eşit seviyede olurlar’’ dedi. (Ramazan Şefkatlı-İLKHA)

 

 

Şanlıurfa Hilvan ilçesi iş imkanı mevsimlik işçi Eğitim-Bir-Sen Hilvan Şube Başkanı Mehmet Altun Nisan ayı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir