Advert
Advert
Advert

Hilvan’da alternatif ürün ekti!

Daha önceleri Türkiye’nin sadece bazı bölgelerde ekilen patatesin, nüfusun artması ve talep nedeniyle birlikte birçok bölgede daha üretimine başlandı.

Hilvan’da alternatif ürün ekti!
Hilvan’da alternatif ürün ekti!


Hilvan’da patates ekimi yapan çiftçi Fevzi Bedlek, bölgede 2006 dan beri patates ekimi yaptıklarını ve amaçlarının bölge ekonomisine katkıda bulunup çiftçileri alternatif ürün konusunda bilinçlendirmek olduğunu belirtti.

Bedlek, “Bin 700 dekar patates ekmişiz. Şubat ayında bölgede patates ekimine başlıyoruz. Haziran ayında ise ürünün hasadına başlıyoruz. Yaklaşık olarak dekar başı 4 ton verim alıyoruz.” dedi.

Bölgede firma olarak üretim yaptıklarını belirten Tarım Mühendisi Akın Ekinci, maksatlarının bölgede alternatif bir ürün oluşturmak olduğunu belirtti. Ekinci, şunları söyledi: “Patates olarak GAP bölgesi daha yeni yeni alışıyor bu ürüne. Bu bölge de genel olarak pamuk, buğday, mercimek ve biber yanı sıra alternatif bir ürün olsun istiyoruz. Diğer bölgelere göre bu bölgenin özelliği biraz daha erkenci olmasıdır.”

Ekinci, patatesin diğer ürünlere göre daha zor, zahmetli ve maliyeti yüksek bir ürün olduğunu, firmalar olarak ekim için destek verdiklerini fakat girdisi yüksek olması nedeniyle devletin de bunun üzerinde durup çiftçilere destek olması lazım gerektiğini belirtti.  (Ramazan Şefkatlı- İLKHA)

Şanlıurfa urfa Hilvan ilçesi hilvan alternatif ürün patates ekim yapan çiftçi Fevzi Bedlek Tarım Mühendisi Akın Ekinci pamuk buğday mercimek GAP bölgesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti
Şanlıurfa’da, yeni evli genç intihar etti
Şanlıurfa’da, yeni evli genç intihar etti