Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfa'nın en büyük sorunu işsizlik

Şanlıurfa'nın en büyük sorunu işsizlik

Şanlıurfa'daki yoksullukla ilgili yapılan araştırmada, ildeki en büyük sorunun işsizlik olduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2014 Çarşamba 15:24
Şanlıurfa'nın en büyük sorunu işsizlik

 Şanlıurfa Karacadağ Kalkınma Derneği tarafından Şanlıurfa’daki yoksulluk olgusunu ortaya çıkarıp çözüm bulabilmek amacıyla hazırlanan yoksulluk raporunda, ildeki en büyük sorunun işsizlik olduğu ortaya çıktı.


Dernek tarafından Şanlıurfa ili Süleymaniye alt bölgesinde bulunan mahallelerin yoksulluk olgusunun araştırılması için rapor hazırlandı. Şanlıurfa’nın 8 mahallesinde  bin 534 hane ile yapılan görüşme sonucunda hazırlanan rapora göre; Şanlıurfa’daki yoksulluğun en önemli sebebinin işsizlik olduğu ifade edildi.

Raporla ilgili İLKHA’ya değerlendirmelerde bulunan Şanlıurfa Karacadağ Kalkınma Derneği Başkanı Mehmet Yumuşak, “ Toplam bin 534 hane ile görüştük. Bu hanelerde 8 bin 488 kişinin yaşadığı tespit edildi. Bu hanelerin her birinde ortalama 5 kişinin yaşadığı ve toplamda okuyan çocuk sayısının 2 bin 433 olarak tespit edildi.”dedi.

Yumuşak, “Raporda da belirtildiği gibi görüşülen hanelerde yaşayanların yüzde 82’si işsiz olduğunu ifade etmiştir. Bu işsizlik ailelerin gelirlerine etki etmiştir. Bu da yoksulluğu tetikliyor. Nitekim görüştüğümüz hanelerde çalışanların yüzde 93’ü aylık gelirlerinin bin 500 TL’nin altında olduğunu gördük. “ şeklinde konuştu.

Raporda en çok dikkatini çeken konunun ise yüzde 82’lik bir kısımın çalışmaması olduğunu söyleyen Yumuşak, Şanlıurfa’nın en önemli sorununun işsizlik olduğunu ifade etti.

Hazırladıkları raporun ileride yoksulluk ile ilgili yapılacak çalışmalara katkı sunacağını ifade eden Yumuşak, “Bu raporu tüm kamu kurumları, STK’lar ve yerel yönetim ile paylaştık.” diye konuştu.

Raporda kaçak istihdam ile ilgili çalışmaların olduğunu belirten Yumuşak, SGK’nın kaçak istihdam ile ilgili gerekli tedbirleri aldığını ve kayıt dışı istihdam ile ilgili denetimleri, görevlilerin yaptığını ifade etti. (Mustafa Bikeç-İLKHA)
 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emine Atasoy: Urfa’nın kalkınması için yatırıma hazırız

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com