Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Şanlıurfa'nın Doğası Urfalıya Emanet

Şanlıurfa'nın Doğası Urfalıya Emanet

Giriş Tarihi: 19 Ocak 2011 Çarşamba 21:40
Şanlıurfa'nın Doğası Urfalıya Emanet

Şanlıurfa doğasının keşfedilmesi ve korunması için köylülerle beraber çalışılıyor. Urfa bozkırlarına özgü olan çizgili sırtlan, çöl varanı gibi türlerin yaşama alanlarının belirlenmesi, bu türlerin yöre insanı tarafından daha çok tanınması ve korunması hedefleniyor. Bu kapsamda köy ilköğretim okullarında doğa eğitimleri devam ediyor.

 

Şanlıurfa doğasını koruma çalışmalarında, köylerde vatandaşlara Çizgili sırtlan, çöl varanı ve Urfa doğasının özellikleri ve nadirlikleri hakkında bilgilendirme çalışmaları da devam ediyor. Özellikle kırsal alanla da yaşayan yerel halka broşür, poster dağıtılarak yerinde ve doğrudan koruma çalışmaları gerçekleşiyor.  

 

Doğa Derneği eğitim uzmanları yaptıkları açıklamada, bölgemizdeki Kırsalda bulunan pilot köy okullarında ilköğretim öğrencilerine kendi doğalarını anlatmaya çalıştık, ama bir çok öğrenci zaten bu nadir bozkır doğasının içersinde yaşadıkları için bazı türleri bizden daha iyi biliyorlar dedi. Uzmanlar Şanlıurfa doğasının çok nadir ve özel türleri ev sahipliğini hem bozkırda yaşayan hem de Fırat nehrinde yaşayan canlılar olduğu için Avrupa’da bile görülemeyecek canlı türlerinin olduğunu vurguladılar.      


Yapılan bu çalışmalar, Birecik Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi ve Doğa Derneği, Doğa Kültür ve Yaşam Derneği ortaklığı, Birleşmiş Milletler GEF Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteğiyle yürütülen Urfa Doğası Koruma Projesi kapsamında gerçekleştiriliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com