Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'nın Doğası Urfalıya Emanet

Şanlıurfa'nın Doğası Urfalıya Emanet
Şanlıurfa'nın Doğası Urfalıya Emanet

Şanlıurfa doğasının keşfedilmesi ve korunması için köylülerle beraber çalışılıyor. Urfa bozkırlarına özgü olan çizgili sırtlan, çöl varanı gibi türlerin yaşama alanlarının belirlenmesi, bu türlerin yöre insanı tarafından daha çok tanınması ve korunması hedefleniyor. Bu kapsamda köy ilköğretim okullarında doğa eğitimleri devam ediyor.

 

Şanlıurfa doğasını koruma çalışmalarında, köylerde vatandaşlara Çizgili sırtlan, çöl varanı ve Urfa doğasının özellikleri ve nadirlikleri hakkında bilgilendirme çalışmaları da devam ediyor. Özellikle kırsal alanla da yaşayan yerel halka broşür, poster dağıtılarak yerinde ve doğrudan koruma çalışmaları gerçekleşiyor.  

 

Doğa Derneği eğitim uzmanları yaptıkları açıklamada, bölgemizdeki Kırsalda bulunan pilot köy okullarında ilköğretim öğrencilerine kendi doğalarını anlatmaya çalıştık, ama bir çok öğrenci zaten bu nadir bozkır doğasının içersinde yaşadıkları için bazı türleri bizden daha iyi biliyorlar dedi. Uzmanlar Şanlıurfa doğasının çok nadir ve özel türleri ev sahipliğini hem bozkırda yaşayan hem de Fırat nehrinde yaşayan canlılar olduğu için Avrupa’da bile görülemeyecek canlı türlerinin olduğunu vurguladılar.      


Yapılan bu çalışmalar, Birecik Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi ve Doğa Derneği, Doğa Kültür ve Yaşam Derneği ortaklığı, Birleşmiş Milletler GEF Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteğiyle yürütülen Urfa Doğası Koruma Projesi kapsamında gerçekleştiriliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu