Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Şanlıurfa’nın Akçakale Sınırı Karıştı

Şanlıurfa’nın Akçakale Sınırı Karıştı

Suriye’nin Tel Abyad ilçesi ve çevresinde IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalar sürüyor. Öte yandan ABD bombardımanı da devam ediyor.

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2015 Cumartesi 18:41
Şanlıurfa’nın Akçakale Sınırı Karıştı

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesiyle sınır komşusu olan Suriye’nin Tel Abyad ilçesi ve çevresinde Beşşar Esed rejimine karşı ayaklanmanın ilk başladığı günlerde muhalif kanatta yer alan Türkmenler, YPG’nin bölgede IŞİD’e karşı ilerleyişinin devam ettiğini ve YPG komutanları tarafından köylerini boşaltmaları yönünde tehdit edildiklerini anlatıyor.

Al Jazeera Türk’e konuşan Cephe Suvvar Tel Abyad Komutanı Doktor Ömer Dede, "Türkmen köyleri 1,5 yıldır IŞİD zulmü altındaydı. Şimdi de koalisyon uçaklarının desteğiyle ilerleyen YPG tarafından açıkca köylerimizi boşaltmamız yönünde tehdit ediliyoruz" dedi.

Halep Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olduğunu, Fransa’nın Lyon Üniversitesi'nde master yaptıktan sonra yeniden ülkesine döndüğünü ve savaşın başlamasıyla Tel Abyad’a bağlı Sert Köyü'nde Türkmenlerden oluşan bir grup kurarak savaşa dahil olduğunu söyleyen Türkmen komutan, şunları anlattı:

"Son günlerde bize açıkca köylerinizi boşaltın, yoksa yakarız diyorlar. Şu an tam hasat dönemi ve kimse köyünü, evini ve binbir emekle ektiği ekinleri YPG’ye bırakmak istemiyor. Ayrıca Türkmenlerin bu tehditleri dikkate alıp Türkiye’ye geçmesi durumunda yeniden Suriye’ye dönme ve evlerine, köylerine kavuşma şansı olacak mı, bilmiyoruz."
"Bölge yeniden dizayn ediliyor, IŞİD maşa"

IŞİD saldırıları başlayıncaya kadar kendi bölgelerinde ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını söyleyen Türkmen komutana göre, bölgede yeni bir dizayn var ve IŞİD bu projenin maşası işlevini görüyor.
"Türkiye sınırı hareketlenebilir"

Halen çatışmaların sürdüğü bölgedeki Türkmen köy ve kasabalarında gerginlik olduğunu belirten Ömer Dede, çatışmaların bu seyirde devam etmesi halinde birkaç güne kadar sınırda yeni hareketlenmelerin kaçınılmaz olacağını, Tel Abyad YPG’nin eline geçerse binlerce Suriyeli'nin Türkiye sınırına akın edeceğini savundu.

Ömer Dede; Bab el Hava, Sert, Abatiyn, Kuneytra, Zimbak, Ali Becliye, Hamam Türkmen, Aziziye, Doğaniye ve Zeybekiyye gibi birçok Türkmen köyü ve kasabasının çatışmalardan etkilendiğini, YPG etkisinin artmasıyla sivillerin daha fazla zarar görmesinden endişe ettiklerini belirtti.

Akçakale ilçesi sınırında Türkiye'ye geçmek isteyen grupların bekleyişi sürüyor. Sınır boyundaki sıkı güvenlik önlemlerinden dolayı geçişlerine izin verilmeyen Suriyeliler, Türk askeri mevzilerine yakın bölgelerde kamp kurarak çatışmalardan korunmaya çalışıyor.Kaynak : Al Jazeera

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Washington karıştı! sular durulmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com