Advert
Advert
Advert

Şanlıurfalılardan Hz. İbrahim Misafirperverliği

VI. Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları, ''Şanlıurfalılar Misafirleri Evlerinde Ağırlıyor'' programıyla sona erdi.

Şanlıurfalılardan Hz. İbrahim Misafirperverliği
Şanlıurfalılardan Hz. İbrahim Misafirperverliği


Şanlıurfa Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV), etkinlikler kapsamında kente gelen davetlileri, gönüllü konukseverlerle akşam yemeğinde buluşturdu.
Yerli ve yabancı misafirlerin kente geldiği program kapsamında, Hamidiye Mahallesinde oturan Abdulkadir Göncü, daha önceden tanımadığını belirttiği konuklarına akşam yemeğinde evinde ağırladı.
Zaman zaman samimi sohbet eden ve sanki uzun yıllar dost ve akrabalık ilişkisi varmış gibi konuştukları görüldü. Daha sonra hazırlanan yöresel yemekler, ev hanımı Bahar Göncü ve kızlarının yardımıyla masalarda konuklara servis edildi.
Konuklar arasında yer alan Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Burhan Köroğlu yaptığı açıklamada, ilk defa ziyaret ettiği kentte gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tarihi henüz belli olmayan bir geleneğin tüm canlılığıyla sürdürüldüğünü gözlemlediğini aktardı.
Bir diğer konuk Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Alpaslan Açıkgenç de, Şanlıurfa'nın tarih boyunca bazı değerlerini koruyabildiğini belirterek, “Geleneğin devam etmesi çok önemli bir olgudur. Çünkü yeni yetişen nesillerin bu gelenekleri görebilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir geleneğin sürdürülebilmesi için kimliğini koruması lazım. Çok hızlı değişen bir gelenek, kendi kimliğini koruyamaz, başkalaşır ve değişir. Bu açıdan Şanlıurfa'nın bu geleneği sürdürmesi ayrı bir önem taşıyor” dedi.
Ev sahibi Abdulkadir Göncü de, Hz. İbrahim peygamberin misafirperverlik geleneğini devam ettirmeye çalıştıklarına dikkat çekerek, şehrin tarihi ve manevi değerlerinin daha iyi tanıtabilmek için gayret gösterdiklerini söyledi.
Ev hanımı Bahar Göncü ise, misafirlerini gönülden ağırladıklarını ifade ederek,  yemeklerine sevgisini katmaya çalıştığını dile getirdi.
Dün başladığı yemeklerin bir kısmını da bugün yaptığını anlatan Göncü, şöyle devam etti: ''Yaklaşık 8 çeşit yöresel lezzetlerden konuklarıma ikram ettim. Bana az geldiğini düşündüm. Gerçekten hazırlarken yorulmadım. Bazı yemek tariflerini de sordu misafirlerim. Bir de isot sordular nereden temin edileceğine ilişkin bende bilgi verdim. Şimdide ‘şıllık tatlısı’ tarifini sordular onu dilimin döndüğünce anlatmaya çalışacağım” şeklinde konuştu.
Yemeğin ardından çay ve tatlı ikramında bulunan Göncü ailesi konuklarını dış kapıya kadar uğurlayarak, tekrar görüşebilme temennisinde bulundu. Gecenin sonunda Halil İbrahim Buluşmaları Tertip Komitesinde bulunan İl Özel İdaresi Yapı ve İnşaat Müdürü Salih Elmas, ev sahibi Abdülkadir Göncü’ye teşekkür belgesi verdi.
240 yerli ve yabancı misafiri ağırlayan ''Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları'' etkinlikleri söz konusu programın ardından sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü