Advert
Advert
Advert

Şanlıurfalılar salçayı böyle üretiyor

Eylül ayının gelmesiyle birlikte Şanlıurfa ve çevresinde gelenek haline gelen ve kış hazırlıkları arasında sayılan ev yapımı salça sezonu açıldı.

Şanlıurfalılar salçayı böyle üretiyor
Şanlıurfalılar salçayı böyle üretiyor

Organik olması nedeniyle tercih edilen salça ekonomik oluşu sayesinde de mutfakların vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor. Salça sezonunun açılması ile birlikte Şanlıurfalı ev hanımları da pazarlarda salçalık domates arıyor.

 

Pazar esnafı salçalık sezonun yeni başladığı belirterek, " Bu sene salçalık biber satış fiyatı geçen sene yaşanan sezona kıyasla biraz daha pahallı salçalık domatesin satış fiyatı daha ucuz.” dedi Pazarcı esnafı, domates üretiminin az olmasından dolayı fiyatların biraz yüksek olduğunu ifade ediyor.

 

10 KİLO DOMATESTEN 1 KİLO SALÇA ELDE EDİLİYOR

 

İlerleyen günlerde ürünün iyice azalmasıyla fiyatların daha yükselmesinin mümkün olabileceğini belirten esnaf,“Salça küf ve bakteriyi geç tutması ve tamamen ev yapımı olması yönünden son derece sağlıklı bir besin. Bugünkü şartlarda 10 kilo domatesten 1 kilo salça elde ediliyor” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

 

EVDE DOMATES SALÇASI YAPMANIN KOLAY YOLU

“Salça yemeklere renk ve lezzet verdiğinden vazgeçilmez bir malzemedir. Domates ve biber olmak üzere iki türlü salça yapılır. Domates salçası yapmak için seçilen domateslerin kırmızı ve olgun olmasına dikkat edilmelidir. Domatesin cinsine göre elde edilen salça miktarı değişebilir. Sulu domateslerin salçası az olur.

 

Etli domatesler salça için daha uygundur. 10kg. domatesten aşağı yukarı1 kg. salça eldilir. Salça için alınan domatesler 2-3 kez yıkanır. Derin ve büyük bir kabın içine domatesler ayıklanır ve iki yada üçe bölünerek doğranır. Kabın içinde 3-4 gün bekletilir, günde bir-iki kere domatesler karıştırılır, bekleme süresinde domates suyunu bırakır, bu su dikkatli bir şekilde dökülür. Domateslerde beyaz bir küflenme görülebilir, bu önemsenecek bir durum değildir. Sık sık karıştırılırsa küflenme görülmez. İyice yumuşayan domatesler mikserden geçirildikten sonra tel süzgeçten de geçirilerek kabuklarının ve çekirdeklerinin ayrılması sağlanır. Süzgeçten geçirilen domatesler bez torbaya konarak 1 yada 2 gün gölgede yüksek bir yere asılarak kalan suyunun süzülmesi beklenir. Hafif sulu bir şekilde salça tepsilere alınarak 1-2 gün istenen kıvama gelinceye kadar güneşte bekletilir. Güneşte bekletilirken sık sık karıştırmak gerekir bu aşamadada tuz ilave edilir. İstenen kıvama gelince, bir kavanoz salçaya 3-4 çorba kaşığı kadar zeytinyağ konarak karıştırılır ve cam kavanozlara konur ve yemeğe hazır bir şekilde serin bir yerde saklanabilir.”

Abdulaziz Çiftçi / Olay

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!